سه‌شنبه 5 مرداد 1400   04:38:03
جهت مشاهده محتوا کلیک کنید
اطلاعیه هابيشتر
1399/10/27 شنبه تلاش برای راه اندازی کارخانه نوآوری در دانشگاه ملایر
به اطلاع محققین، اساتید و دانشجویان علاقه مند در هسته های علمی - پژوهشی و انجمن های علمی می رساند دانشگاه ملایر پس از راه اندازی مرکز نواوری که توسط آقای دکتر ستاری معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری و در سفر استانی ادر سال جاری افتتاح گردید ، در تلاش برای راه اندازی یک کارخانه نوآوری است که با استقبال خوب دانشجویان، اساتید و پارک علم و فناوری مواجه شده و طی نامه ای از طرف معاون محترم امور اقتصادی استانداری، اقای پور مجاهد ، جهت افتتاح   به معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور ارسال و درخواست گردیده است. کارخانه های نوآوری محلی برای متولد شدن ایده‌ها، رشد و به بار نشستن خلاقیت نیروهای متخصص است. در این بستر، تمامی ابزارها و منابعی که برای کارآفرینی و رشد یک ایده نیاز هست، مانند: زیر ساخت‌ها، مربی و مشاورین خبره، سرمایه گذاران ریسک پذیر، خدمات دهندگان به استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و… وجود دارند. در واقع در این گونه کانون‌ها هر چیزی که لازم است تا یک ایده را تبدیل به یک کسب و کار کند، وجود دارد و مشاوران و مربی‌ها از ایده تا اجرا در کنار شما علاقه مندان و صاحبان ایده و کسب و کار خواهند بود.
از جمله عواملی که سبب به وجود آمدن کارخانه‌های نوآوری شده است، پیشرفت سریع فناوری و تکنولوژی در دنیای امروز است. به همین دلیل نیازهای جامعه ایجاب می‌کند تا مرکزی برای رشد ایده‌های امروزی پدید آید تا با استفاده از فناوری‌های روز دنیا و با به کارگیری خلاقیت متخصصان در زمینه‌های مختلف، به رفع مشکل و نیازهای جامعه بپردازد.
یکی دیگر از دلایلی که باعث تاسیس این گونه مکان‌ها شده است، افزایش تعداد جوانان تحصیلکرده، به خصوص در پنجاه سال اخیر می‌باشد. همین امر سبب شده تا کارشناسان و مسئولین این حوزه با هدف کارآفرینی، این مراکز را تشکیل دهند تا افراد تحصیل‌کرده در رشته‌های مختلف بتوانند درزمینه‌های مربوط به تخصص خود فعالیت داشته باشند و برای سایر افراد نیز کارآفرینی صورت گیرد.
این مراکز با هدف جذب ایده‌های خلاقانه و نوآوری‌ها پدید آمده‌اند و به دنبال عرضه یک محصول یا خدمت جدید در بازار هستند. در کارخانه‌های نوآوری، به صاحبین ایده کمک می‌کنند و با تامین بودجه، ارائه آموزش و سایر خدمات، ایده آن‌ها به مرحله اجرا می‌رسد. در ادامه بیان کرده‌ایم که مهم‌ترین اهداف کارخانه فناوری چیست :
ایجاد بستر مناسب برای بروز خلاقیت و رشد ایده‌های نو
حمایت از طرح‌های برتر محققان، دانشجویان و دانش آموزان
کمک به شکل گیری شرکت‌های دانش بنیان
افزایش تولید داخلی و کنار گذاشتن مونتاژ کاری
ایجاد زمینه مناسب برای کارآفرینی، اشتغال و تجاری سازی
برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت
خروج از فرهنگ تک محوری و تولید در یک زمینه خاص و پرداختن به همه نیازهای جامعه
مزایایی که از راه اندازی کارخانه‌های فناوری حاصل گشته، غالبا شامل حال استارتاپ‌ها می‌شود. البته علاوه بر استارتاپ‌ها، مراکز رشد، شتابدهنده‌ها، سرمایه گذاران و ارائه دهندگان خدمات نیز از این مزایا بهره‌مند خواهند شد. مزایایی که این مراکز برای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا دارند عبارتند از:
ایجاد فضای کاری مناسب
زیرساخت‌های فنی
راهنمایی مربیان و اساتید مجرب
تامین نیروی انسانی مورد نیاز
تداوم هم افزایی و یادگیری پس از اتمام دوره‌های آموزشی
آشنایی با سرمایه گذاران و صندوق‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر
ایجاد فرصت‌های تبلیغاتی و برندینگ
ارائه خدمات رفاهی و بیمه
با توجه به اینکه  شهر ملایر به عنوان شهر جهانی مبل و منبت و شهر جهانی انگور نام گزاری شده است، امید است با ظرفیت های علمی و مهارتی جوانان و اساتید دانشگاه ملایر و شهرستان، بستر لازم برای امکان اجرای این ایده در شهر ملایر محقق گردد.
در این راستا یک دانشجوی کارآفرین می‌تواند با رشد ایده‌های خود، شغل مورد علاقه‌اش را راه اندازی کرده و از طرفی دیگر برای بسیاری از افراد نیز اشتغال‌زایی کند.  لذا اساسی‌ترین هدف کارخانه‌های نوآوری نیز در همین راستا شکل گرفته است.