سه‌شنبه 15 آذر 1401   03:21:05
1398/7/10 چهارشنبه
اخبار دانشگاهبيشتر
پیام رئیس دانشگاه ملایر به مناسبت فرا رسیدن هفته بسیج 1401/9/8 سه‌شنبه
پیام رئیس دانشگاه ملایر به مناسبت فرا رسیدن هفته بسیج
«همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل به خدا» ابزارهای تجربه ‌شده برای غلبه بر مشکلات کشور است.
«رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی»
بسیج شجره طیبه ای است که سر در آسمان دارد و لحظه به لحظه در حال ثمردهی وبالندگی است. بسیج تجلی گاه آرمانهای ناب انقلاب و پیشران حرکت به سوی قله های رفیع پیشرفت و تعالی دنیوی و اخروی است. بسیجیان انسان های وارسته ای هستند که میان هوای نفس و عقل انتخابی غیر از عقلانیت نداشته و این عقل تعالی یافته آن ها را به سوی زیست عاشقانه و عارفانه رهنمون ساخته است و بی شک شهید محسن فخری زاده، دانشمند برجسته سرزمین مقدسمان از جمله این عارفان عاشق بود که عمری با اخلاص و سخت کوشی در راه سترگ دانایی و روشنایی گام برداشت و سرانجام هدف ترور ناجوانمردانه دشمنان شب پرست وایادی آمریکای جنایتکار و صهیونیسم بین الملل قرار گرفت و براستی چه رسوا است ترور علم و آگاهی.
دشمنان این مرز پرگهر بدانند که خون شهید فخری زاده و دیگر دانشمندان شهید عرصه دانایی، نهال علم و بالندگی را سیراب نموده و جوانان برومند ایران زمین همه محسن فخری زاده هستند و با توکل و استعانت از خداوند متعال نام پاک ایران وایرانی همواره بر تارک آسمان پیشرفت و تعالی خواهد درخشید و این همان سرنوشت محتومی است که رسول خوبی ها وعده آن را داده است.
پیامبر رحمت (صل الله علیه و آله و سلم): «اگر علم در ثریا باشد مردمانی از سرزمین پارس به آن دست پیدا خواهند کرد».
اینجانب ضمن قدردانی از تلاش‌ها و مجاهدت خالصانه بسیجیان گرانقدر و پیشگام در عرصه‌های مختلف بویژه در حوزه علم و فناوری، فرا رسیدن هفته بسیج را تبریک عرض می نمایم.
دکتر ابراهیم محمدی منش
رئیس دانشگاه ملایر
در بازدید معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از دانشگاه ملایر عنوان شد: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است و با توجه به گذشت حدود دو دهه از عمرش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. 1401/9/3 پنجشنبه
در بازدید معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از دانشگاه ملایر عنوان شد: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است و با توجه به گذشت حدود دو دهه از عمرش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
دکتر داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان و دکتر گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از امکانات، توانمندی ها و زیرساخت های دانشجویی دانشگاه ملایر بازدید و از نزدیک با مسئولین و مدیران دانشگاه، مسئولین خوابگاه ها و دانشجویان گفتگو و تبادل نظر کردند.
دکتر داداش پور در این بازدید گفت: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است و با توجه به گذشت حدود دو دهه از عمرش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
وی رشد فزاینده دانشگاه را اتفاق مبارکی برای این مرکز علمی برشمرد و افزود: این دانشگاه متناسب با دانشگاهای هم سن خودش موفقیت‌های بزرگی داشته در حالی که اگر دانشگاهی بخواهد به رشد و بالندگی برسد پروسه زمانی بیشتری را طی خواهد کرد.
دکتر داداش پور موفقیت‌ها و رشد دانشگاه ملایر را حاصل تلاش مدیرانی دانست که بی‌وقفه برای این مرکز تلاش کرده‌اند و امروز این تلاش‌ها به ثمر نشسته است و این دانشگاه از نظر جمعیتی کمبودی نداشته و متناسب با رشته‌های تحصیلی دانشجویان خود را دارد.
وی با بیان اینکه اگر نگاهی به دانشگاه‌های دنیا داشته باشیم تقریباً دانشگاه‌هایی با قدمت طولانی داریم، تصریح کرد: این در حالی است که دانشگاه‌های کشور ما از نظر قدمت بالا نیستند و اگر به روند رتبه‌بندی دانشگاهای کشور نگاه کنیم شاهدیم ۱۰ دانشگاه برتر کشور جزو مسن‌ترین دانشگاه‌های کشور هستند و این نشان دهنده این است سن دانشگاه با مطلوبیت آن تناسب دارد.
معاون وزیر علوم یادآور شد: دانشگاه ملایر از سن خودش بزرگتر نشان می‌دهد و روند خوبی را طی می‌کند در اغلب مراکز دانشگاهی کشور روند دانشجو کمتر است که نشان دهنده کاهش جمعیت است اما دانشگاه ملایر اینگونه نیست و این نشان می‌دهد که دانشگاه توانسته خودش را تثبیت کند.
دکتر داداش پور افزود: دانشگاه ملایر دارای امکانات ورزشی خوبی است و ما نیز کمک می‌کنیم اعتبار خوبی برای  توسعه و تجهیز این حوزه از جمله راه اندازی زمین ساحلی در نظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه ایجاد رشته‌های جدید متناسب با نیاز جامعه است، گفت: وزارت علوم نیز باید با نیاز روز جهانی و ملی پیش برود و نیازهای جامعه را برطرف کند و بر این اساس نیازها سطح‌بندی شده است و شامل نیازهای جهانی، ملی و محلی بوده که وزارت علوم نیز با رشته‌هایی که نیاز است جلو می‌رود.
وی گفت: برای نمونه در ملایر متناسب با محلی که وجود دارد دانشگاه باید خود را با آن منطبق کند و در این دانشگاه مرکز تحقیقات مبل و منبت و انگور را داریم و در مناطق دیگر کشور نیز با توجه به نوع محیط زیست و نیاز منطقه رشته‌های محلی آن منطقه را ایجاد کرده و یا در آینده ایجاد خواهد شد.
دکتر داداش پور یادآور شد: وزارت علوم باید پاسخگوی نیازها باشد و در مرزهای جهانی نیز از مرزهای دانش عقب نماند که خوشبختانه در این زمینه موفق بوده‌ایم، این ربطی به دوره الان ندارد و در روندی که انقلاب اسلامی مولود آن است و رهبر معظم انقلاب به عنوان پیش قراول این جنبش نرم افزاری را شروع کردند و امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی در مرز دانش و همتا با بسیاری از کشورها حرکت می‌کنیم و در دنیا حرفی برای گفتن داریم.
وی همچنین با اشاره به ۱۶ آذرماه به‌عنوان روز دانشجو و نماد استکبارستیزی گفت: در این روز تعدادی از دانشجویان در مقابله با استکبار آمریکا به شهادت رسیدند که با گرامیداشت این روز برنامه‌های خوبی نیز در سطح دانشگاههای کشور برنامه ریزی شده است.
دکتر داداش پور در ادامه با اشاره به پیوند صنعت و دانشگاه گفت: روند ما روند ثابتی نبوده اما خوشبختانه با توجه به اینکه صنایع ما به سمت درون‌زایی بیشتر حرکت می‌کند و در طی زمان از برون‌زایی به سمت درون‌زایی رفته در این زمینه ما موفقیت‌های خوبی داشتیم. دانشگاه‌های کشور طی سال‌های اخیر پاسخگوی خوبی در این حوزه بوده و هر چقدر صنعت به سمت دانشگاه روی کرده است دانشگاه پاسخ متناسب را داده و این روند در حال طی شدن است و روند قراردادهای صنعت و دانشگاه نیز این را نشان می‌دهد.
 

در ادامه دکتر گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تغییر کاربری خوابگاه های استیجاری و خودگردان در دوران کرونا را یکی از مشکلات خوابگاه های دانشجویی دانست و گفت: در حال حاضر ضریب خوابگاه دانشجویی کشور ۳۸ درصد است و تلاش می کنیم که این ضریب را به ۵۰ درصد برسانیم و در این راستا تا کنون ۳۴ هزار واحد خوابگاه خودگردان به چرخه خوابگاه‌داری بازگردانده شدند.
وی با اشاره به ۶۰۰۰ دانشجوی دانشگاه ملایر گفت: از این تعداد ۱۰۰۰ نفر در خوابگاه های دولتی و ۱۷۰۰ نفر در خوابگاه های استیجاری و خودگردان خارج از مالکیت دانشگاه مستقر هستند و بر اساس احتیاجات این خوابگاه ها اعتبار در نظر گرفته می شود و پس از بازدیدهای امروز، مقرر شد برخی مشکلات خوابگاه ها تا هفته آینده مرتفع شود.
دکتر گنجی از اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق رفاه دانشجویان برای پرداخت وام های دانشجویی خبر داد و گفت: این اعتبار برای پرداخت وام ضروری، وام ودیعه مسکن، وام تحصیلی و وام شهریه در نظر گرفته شده است و دانشجویان می توانند از ۲۱ مهرماه تا ۱۶ آذرماه از طریق سایت صندوق رفاه دانشجویان برای دریافت وام تحصیلی، وام ودیعه مسکن و وام شهریه ثبت نام کنند.
لازم به ذکر است دکتر داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از پروژه خوابگاهی در حال احداث متاهلین، خوابگاه حضرت خدیجه(س) در دانشکده عمران و معماری و خوابگاه پسرانه حضرت ابوالفضل(ع) در میدان جهاد ملایر، محل طبخ غذا، سلف سرویس و تغذیه  دانشجویان بازدید کردند.
همايش تجلیل از استعدادهای برتر و آینده سازان استان همدان در دانشگاه ملایر برگزار شد. 1401/9/2 چهارشنبه
همايش تجلیل از استعدادهای برتر و آینده سازان استان همدان در دانشگاه ملایر برگزار شد.
همايش تجلیل از استعدادهای برتر و آینده سازان استان همدان با حضور مسئولین استانی، مسئولین شهرستان، مسئولین و مدیران دانشگاه و جمعی از استعدادهای برتر و آینده ساز استان و دانشگاه در دانشگاه ملایر برگزار شد.
در ابتدای همایش دکتر موسی اعظمی رئیس بنیاد نخبگان استان همدان گفت: اجتماعات نخبگان یکی از ماموریت های بنیاد است و برای دو گروه اساتید و سرآمدان، دانشجویان و دانش آموزان برگزار می‌شود و در سال جاری با برنامه ریزی و تنوع بیشتری، دانشگاه ملایر میزبان و برگزار کننده این همایش در بخش دانش آموزی و دانشجویی است.
دکتر اعظمی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب از بانیان بنیاد نخبگان هستند، گفت: در سال ۱۳۸۳ با تدبیر ایشان این بنیاد ایجاد و در سال ۸۴ زیر نظر معاونت علمی ریاست جمهوری مشغول فعالیت شد.
وی به بیانات مقام معظم رهبری در سخنرانی امسال خود مبنی بر حمایت از نخبگان، مطرح کرد: ایشان به حمایت از نخبگان تاکید داشته و فرمودند که ظرفیت نخبگان باید قدر دانسته شود و انتظاری که از نخبگان می رود این است که نخبگان علم خود را برای توسعه جامعه قرار دهند و انتظارات نخبگان از جامعه نیز برآورده شود.
 رئیس بنیاد نخبگان استان همدان خاطرنشان کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، دستگاه‌های اجرایی باید نهایت همکاری را با نخبگان داشته باشند تا شاهد فرار مغزها و خروج نخبگان از کشور نباشیم.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور شخصا در این همایش‌ها حضور پیدا کردند، اظهار کرد: رئیس جمهور در این جلسات بر استفاده از ظرفیت‌های نخبگان در حوزه‌های مختلف و پرداخت تسهیلات و خدمات به این قشر تاکید ویژه داشت و ادامه داد: طبق دستور العمل ابلاغی از سوی وزارت کشور به استانداری‌ها، باید از این ظرفیت استفاده شود ودر همین راستا در همایش سالیانه اجتماع نخبگانی که مهرماه سال‌جاری در تهران برگزار شد، رئیس جمهور در حوزه عملی به دستگاه‌های اجرایی دستور جذب ۱۰۰۰ نفر از نخبگان را داد که در حال پیگیری است.
دکتر اعظمی هدف از برگزاری این همایش را معرفی بنیاد نخبگان به دانشگاه، تجلیل و تکریم نخبگان و دانشجویان برتر و انجام کار فرهنگی با تجلیل از نخبه شهید استان «شهید احمدرضا احدی» دانست و افزود: استان همدان از استان‌های پیشرو در جامعه نخبگان، دانش آموزی، دانشجویی، اساتید و فرهیختگان است.
رئیس بنیاد نخبگان استان همدان به فعالیت بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان در این استان اشاره و بیان کرد: یک بخش این شرکت‌ها در دانشگاه‌ها، بخش دیگر در دستگاه‌های اجرایی و بخشی در پارک‌های علمی و فناوری مستقر هستند. تا سال گذشته ۶۰ شرکت دانش بنیان در استان داشتیم که در حوزه‌های فناوری، کشاورزی و صنعتی فعال بودند و با توجه به شعار امسال، مدیریت ارشد استان تلاش ویژه داشته که این شرکت‌ها را ارتقاء بدهد و شواهد نشان می‌دهد که حدود ۴۰ شرکت افزایش داشتیم.
اعظمی یادآور شد: یکی از برنامه‌های مصوب ما که به صورت سند ملی از کشور ابلاغ شده، این بخش است و امیدواریم با حضور نخبگان بتوانیم استانی توسعه یافته در حوزه‌های مختلف داشته باشیم.

امام جمعه ملایر: اساتید دانشگاه تعصب و غیرت ملی را در روح و روان جوانان نخبه ایجاد کنند
در ادامه همایش حجت الاسلام برقراری امام جمعه ملایر نیز با بیان اینکه  پیشرفت‌های امروز کشور از برکت تلاش و وجود نخبگان است، گفت: آفت مجموعه نخبگان ناامیدی است و باید تلاش شود جامعه علمی ما دچار ناامیدی نشود و این بزرگترین آسیب است و دشمن هم همین را می خواهد.
وی تاکید کرد: باید دست بنیادهای دانش بنیان را  بگیریم تا بتوانیم از این مجموعه‌ها کشور را به استقلال برسانیم.
امام جمعه ملایر با بیان اینکه مسئولین ما باید موانع و مشکلات را از سد راه  نخبگان بردارند، تصریح کرد: نخبگان سرمایه‌های علمی کشور ما هستند و اساتید دانشگاه نیز باید این امید و توان را به نخبگان و یک تعصب و غیرت ملی را در روح و روان جوانان نخبه ایجاد کنند.
حجت الاسلام برقراری با تاکید براینکه ما باید آینده کشور را به دست نخبگان بسپاریم و اساتید حوزه‌های علمیه نیز می‌توانند در این زمینه بسیار موثر باشند، گفت: نخبه کسی است که به آینده کشور خودش تعلق خاطر داشته باشد و بتواند نداشته‌ها را به داشته‌ها تبدیل کند؛ سخنان امیدوار کننده بزند و پر انرژی باشد و بتواند دیگران را نیز به سمت علم و فناوری دعوت کند.
امام جمعه ملایر با بیان اینکه هر نخبه خودش یک دانش بنیان است، افزود: امروز دشمن نخبگان ما را مورد هدف قرار داده چراکه از وجود نخبگان نگران است پس ما باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.
وی خطاب به نخبگان تاکید کرد: هرگز دشمن را از سرناچاری  و منفعت دعوت به سازش نکنید چرا که قطعا خداوند با شما است؛ «شهید حسن تهرانی مقدم» با توکل به خدا موفق به ساخت موشک و با توسل به اولیای خدا تبدیل به پدر موشکی ایران شد.
امام جمعه ملایر طرح‌هایی مانند طرح شهید مقدم که حامی بنیاد های علمی و پژوهشی است از دستاوردهای این انقلاب دانست و ادامه داد: نخبگان بدانند این نظام حامی نخبگان و جامعه علمی کشور است و می تواند امیدواری را برای نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان به همراه داشته باشد در حالی که دشمنان هرگز به نفع ملت ما قدمی بر نداشته‌اند و سراب را آب معرفی می‌کنند.
وی با اشاره به زندگی نخبگان و  شهدایی چون شهید چمران، اظهار کرد: شهید چمران  یک نخبه علمی بود و کار علمی خود را انجام داد اما با حمله دشمن، نخبگی خود را به جنگ آورد و در دنیا به یک نخبه بزرگ در جنگ‌های نامنظم تبدیل شد.
حجت الاسلام برقراری در ادامه تصریح کرد: ما هرگز دست ذلت به سوی دشمنان و بیگانگان دراز نخواهیم کرد و شهدای چون شهید احدی این را به اثبات رسانده‌اند و امروز نیز ما باید ادامه دهنده راه شهدا باشیم.

مادر شهید "احمدرضا احدی": با وجود همه‌ی ناهماهنگی‌ها پای انقلاب ایستاده ایم
مادر شهید "احمدرضا احدی" نیز با بیان اینکه ناهماهنگی‌ها و مشکلاتی در کشور وجود دارد، گفت: ما تا آخرین قطره خون خود پای انقلاب ایستاده ایم.
خانم اشرف عروجی خطاب به دانشجویان گفت: من به عنوان یک مادرشهید از شما دانشجویان با هر عقیده و نگاهی، می‌خواهم خوب درس بخوانید و کمک حال کشور باشید.
 وی با بیان اینکه شما مانند شهدا علم را همراه عمل داشته باشید، افزود: شهید احدی همیشه در جبهه کتاب‌های درسی اش همراهش بود؛ او هم درس می خواند و هم می‌جنگید.
در پایان این همایش از محمد امینی استاد روش تحقیق، عضو جامعه نخبگان و استعداد برتر حوزه علمیه قم، فرشاد محمدپور استاد تخصصی حقوق جزا و جرم شناسی حوزه علمیه قم، لیلا گودرزیان فرد معاون محتوایی مرکز حوزه فاطمه الزهرا(س)، پژوهشگر برتر در حوزه علمیه، نویسنده برتر در سال ۹۹ در حوزه ادبیات پایداری، مریم شمخانی مدرس سطوح حوزه و دانشگاه، پیمان فروزان جهرمی شرکت فناور برتر کیمیا نشان تولید مواد شیمیایی با کاربرد خاص، امیر احسان جابری شرکت فناور برتر گروه مهندسی نوین ماهان هگمتانه، محمد عرب زاده شرکت فناور برتر رایان پژوهان، مجتبی اسماعیلی شرکت فناور برتر آدرین آذین هوش مصنوعی و مهندسی نرم افزار، نادر احمدوند تلاش قابل تقدیر در راه اندازی میکروسکوپ نیروی اتمی دانشگاه پس از ۱۲ سال و  پوریا سعادتی وقار تقدیر شد.
همچنین از محمد مهدی جهانی مقدم، دریا دشتی، پانته‌آ فرهادی، محمدمهدی طاهری، مریم موسیوند، امیر محمد امیر رحمانی، صبا سعیدی فر و زهرا حسنی رتبه های برتر المپیادهای دانش آموزی و رتبه های برتر کنکور امسال استان همدان  تقدیر به عمل آمد.
ویژه برنامه های بزرگداشت علامه طباطبائی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد 1401/9/1 سه‌شنبه
ویژه برنامه های بزرگداشت علامه طباطبائی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد
ویژه برنامه های بزرگداشت علامه طباطبائی با موضوع بداهت وجود خدا از دیدگاه علامه طباطبائی و الوین پلنتینگا و با ارائه حجت الاسلام  دکتر احسان ترکاشوند در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ملایر به صورت(حضوری و مجازی) برگزار شد.
حجت الاسلام  دکتر ترکاشوند در بخش هایی از ارائه خود گفت: علامه طباطبایی معتقد است وجود خدا امری بدیهی است و ادله اثبات وجود خدا نیز صرفا بر بداهت وجود خدا استدلال می‌کنند. ایشان معتقد است علاوه بر عقل، در قرآن نیز هیچ استدلالی نه به صورت مستقیم و نه به صورت غیرمستقیم بر اثبات وجود خدا دلالت نمیکند زیرا وجود خدا بدیهی است و نمیتوان بر آن استدلال اقامه کرد و همه آیاتی که به نحوی، استدلال بر وجود خدا هستند را به گونه ای تفسیر میکند که بر بداهت وجود خدا دلالت کنند.
الوین پلنتینجا معتقد است، یک سری گزاره های جزیی وجود دارد که بدون اعتقاد به وجود خدا نمی‌توان آنها را پذیرفت. مثلا اینکه خدا مرا می آمرزد، من از عذاب روز واپسین می ترسم و ...  ایشان معتقد است؛ خدا وجود دارد که این گزاره های جزئی را برای یک دین‌دار یک گزاره واقعا پایه معرفی می کند. بنابراین ما به جای اینکه این باورهای جزئی را پایه فرض کنیم معقول تر آن است که اصل و جود خدا را پایه بدانیم. با اینکه پلنتینجا اعتقاد به وجود خدا را پایه می‌داند ولی پایه دانستن وجود خدا به معنای بداهت وجود خدا نیست. به همین جهت تفاوت جدی بین این دو دیدگاه وجود دارد. به رغم اینکه بداهت وجود خدا در دیدگاه علامه بسیار تاثیر گذار در  خداشناسی و مباحث توحیدی است اما تصدیق دیدگاه ایشان نیز به غایت دشوار است، چنانکه دیدگاه پلنتینجا نیز؛ به رغم اینکه از سنت مشهور و متداول ایمانگرایی مسیحیت فاصله گرفته و به عقل گرایی روی آورده، اما حداکثر دیدگاهی گمانی و استقرایی خواهد بود و با اثبات منطقی فاصله زیادی دارد.
اطلاعیه تعطیلی کلاس های آموزشی ساعت 14 روز دوشنبه 30 آبان 1401 1401/8/29 یکشنبه
اطلاعیه تعطیلی کلاس های آموزشی ساعت 14 روز دوشنبه 30 آبان 1401
به اطلاع کلیه دانشجویان گرامی می رساند که با توجه به برگزاری مسابقه فوتبال بین تیمهای ملی ایران و انگلستان در بازیهای جام جهانی 2022 قطر در روز دوشنبه 30 آبان 1401 ، بر اساس تصمیم شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تمامی کلاس های دانشگاه در روز دوشنبه 30 آبان 1401 از ساعت 14 به بعد تعطیل می باشد.
مدیریت امور آموزشی دانشگاه
وزیر علوم در اختتامیه اولین همایش بین المللی نهضت ترجمه با عنوان پرواز اندیشه ها روایت ماندگار عنوان کرد: امروز به وجود دانشگاه ملایر افتخار می کنیم که به یک شهرک دانشگاهی تبدیل شده است. 1401/8/26 پنجشنبه
وزیر علوم در اختتامیه اولین همایش بین المللی نهضت ترجمه با عنوان پرواز اندیشه ها روایت ماندگار عنوان کرد: امروز به وجود دانشگاه ملایر افتخار می کنیم که به یک شهرک دانشگاهی تبدیل شده است.
اختتامیه اولین همایش بین المللی نهضت ترجمه با عنوان پرواز اندیشه ها روایت ماندگار که با حضور مسئولین بلندپایه کشوری و فرهیختگانی از 20 کشور جهان در دانشگاه ملایر برگزار شد.
دکتر محمد علی زلفی گل امروز پنجشنبه 26 آبان ماه در اختتامیه اولین همایش بین المللی پرواز اندیشه ها روایت ماندگار که با حضور فرهیختگانی از 20 کشور جهان در دانشگاه ملایر برگزار شد با اشاره به سال های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: آن زمان دنیای سلطه تازه متوجه شد نظامی شکل گرفته که قرار است شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را محقق کند، نظامی که قرار است با شعار نه شرقی نه غربی، خودش باشد و درون مرزهای جغرافیایی خودش برای مدیریت کشورش تصمیم بگیرد.
دکتر زلفی گل با تاکید بر اینکه دنیای سلطه و استکبار معمولا کشورها را بصورت مستقل نمی پذیرد، گفت: دنیای سلطه تلاش می کند کشورها به ویژه کشورهایی که دارای منابعی باشد را تحت سلطه خود داشته باشد تا از آن منابع برای اهداف خود استفاده کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دنیای استکبار بلافاصله پس از پیروزی انقلاب، جنگ را به ایران تحمیل کرد، افزود: پشت صدام و صدامیان تمام دنیای استکبار بود و آنها تمام تلاش خود را بکار گرفتند که این کشور را سرنگون کنند اما جوانان ایران و مادران و خواهران آن روز هر کس به فراخور توان خود در دفاع مقدس شرکت کرد و اجازه ندادند وجبی از خاک این سرزمین به دشمن واگذار شود.
وی با تاکید بر اینکه نخبگان شهید دوران دفاع مقدس، اگر امروز در جامعه حضور داشتند حتما افراد بسیار تأثیرگذاری بودند، افزود: همه شهدای ما انسان های اثربخشی در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی و علمی بودند که خالصانه جان خود را در طبق اخلاص قرار داده و از کیان اسلام دفاع کردند.
دکتر زلفی گل با تاکید بر اینکه یادمان باشد جمهوری اسلامی راحت بدست نیامده است، مطرح کرد: یادمان نرفته است که شهرهای ما زیر بمباران هوایی دشمن تخریب شدند؛ یادمان باشد ساختن هزینه بر و زمان بر و تخریب آسان است.
وزیر علوم ساخت دانشگاه ملایر را مولود انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: امروز به وجود دانشگاه ملایر افتخار می کنیم که به یک شهرک دانشگاهی تبدیل شده است و با پیشنهاد دکتر هادی بیگی نژاد، نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، هیأت امنا و هیأت ممیزه دانشگاه ملایر مستقل شد و استقلال این دو رکن دانشگاه یعنی این دانشگاه به بلوغ رسیده و خودش میتواند برای خودش تصمیم بگیرد.
زلفی گل با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم جهاد تبیین گفت: ما به چه میزان این پیشرفت های جمهوری اسلامی را قدر می دانیم و تا چه اندازه در راستای جهاد تبیین گام برداشتیم.
وزیر علوم با اشاره به پیشرفت های چشمگیر کشور طی چهار دهه اخیر در عرصه های مختلف علمی، نانو، بایو و علوم نو پدید، بیان کرد: چرا این پیشرفت ها را به نسل جوان منعکس نمی کنیم؟ چرا همیشه یاس و ناامیدی را به جامعه تزریق کنیم؟ مشکلات و محدودیت های زیادی داریم که باید بپذیریم و رفع کنیم اما داشته های خیلی زیادی هم داریم.
زلفی گل با تاکید بر اینکه در حال حاضر پیشرفته ترین وسایل و تجهیزات در کشور ساخته می شود، گفت: قبل از انقلاب اسلامی، در دانشگاه ها دوره های دکتری نداشتیم اما در حال حاضر دوره های پسا دکتری و شرکت های دانش بنیان بسیاری داریم.
وی وجود ۸۴۰ دانشمند یک درصد بین المللی در کشور را مایه افتخار و مباهات دانست و بیان کرد: دانشمندان دو درصد بین المللی در کشور تقریبا دو برابر این تعداد است.
وزیر علوم با تاکید بر اینکه این دانشمندان با شاخص ها و استانداردهای سخت گیرانه بین المللی انتخاب شدند، گفت: وجود این دانشمندان به این معنا است که جمهوری اسلامی با مرجعیت علمی در دنیا شناخته شده است.
زلفی گل همچنین به کسب رتبه های برتر توسط دانش آموزان کشور در المپیادهای بین المللی اشاره و خاطرنشان کرد: دنیا مرجعیت علمی ایران و دانشمندان ایران را به رسمیت می شناسد پس انتظار داریم صدا و سیما و رسانه های مختلف این توفیقات را مقایسه و معرفی کنند.
وی با تاکید بر اینکه باید به جوانان کشور امید دهیم، مطرح کرد: با استفاده از جوان گرایی در سیستم اداری و مدیریتی کشور، روحیه و نشاط جوانی را به سیستم تزریق می کنیم.
زلفی گل با بیان اینکه امروز کشور ما در منطقه رتبه اول علمی دارد، ادامه داد: دانشگاه های ما در رتبه بندی دنیا جایگاه های بسیار ارزشمندی دارند.
وزیر علوم تصریح کرد: باید شخصیت یک جامعه شخصیت جامع الاطراف باشد یعنی باید از هر قشری یک الگو معرفی شود وگرنه اگر معرفی موفقی نداشته باشیم الگوها کاریکاتوری می شود
وی گفت: امسال برای توزیع متوازن استعدادها با بنیاد علمی نخبگان برنامه ریزی کردیم افرادی که در المپیادهای بین المللی مدال کسب کردند، در دانشگاه نیز در همان رشته تحصیل کنند.
زلفی گل برگزاری همایش بین المللی مفاهیم ارزشی دفاع مقدس را برنامه فرهنگی دانست که باید به نسل جوان منتقل شود و افزود: این تجربه نگاری که از دوران دفاع مقدس انجام می دهند بسیار ارزشمند بوده و فرهنگ کشور را به دنیا معرفی می کند.
وی با تاکید بر اینکه این پرچم افتاده ای است که مترجمان به اهتزاز درآوردند، تصریح کرد: باید در همه زمینه ها تجربه نگاری کنیم.
وزیر علوم مطرح کرد: علم تاریخ به ما کمک می کند برای یک بحران و مشکل چند بار هزینه نکنیم و با بررسی نقاط قوت و ضعف، تصمیم اشتباه را دوباره تکرار نکنیم.
زلفی گل تجربه نگاری در دنیای پیشرفته را جز اصول مسلم دانست و تاکید کرد: جوانان به امید، نشاط، تقویت و هویت مداری دارند که با معرفی داشته ها و هم فکری با جوانان و استفاده از ظرفیت آنها برای آینده کشور ایجاد می شود.
وی با بیان اینکه کشور ما ظرفیت پیشرفت در عرصه های مختلف را دارد، خاطرنشان کرد: مسئولیت امروز ما به واسطه ایثار و گذشت شهدا و آزادگان ما است.
استاندار همدان در اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی نهضت ترجمه و انتشار مفاهیم ارزشی دفاع مقدس گفت: نهضت ترجمه از درون باید اتفاق بیفتد از این جهت که باید ارزش‌های خودمان را به دنیا معرفی کنیم. 1401/8/26 پنجشنبه
استاندار همدان در اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی نهضت ترجمه و انتشار مفاهیم ارزشی دفاع مقدس گفت: نهضت ترجمه از درون باید اتفاق بیفتد از این جهت که باید ارزش‌های خودمان را به دنیا معرفی کنیم.
دکتر علیرضا قاسمی‌فرزاد در اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی نهضت ترجمه و انتشار مفاهیم ارزشی دفاع مقدس با عنوان «پرواز اندیشه‌ها، روایت ماندگار» که به میزبانی دانشگاه ملایر برگزار شد گفت: نهضت ترجمه از درون باید اتفاق بیفتد از این جهت که باید ارزش‌های خودمان را به دنیا معرفی کنیم.
استاندار همدان گفت: کشور ما در مسیر متعالی قرار گرفته است و روز به روز این مسیر را بهتر طی می‌کند و دشمنان از این موضوع به شدت ناراحت هستند و نمی‌خواهند نمونه و الگو برای دیگر کشورها باشیم.
وی با بیان اینکه کسانی که ضد انسانی‌ترین اقدامات را انجام می دهند امروز با کشور ما مبارزه می کنند اظهارداشت: دشمنان به دلیل کینه و عداوت با مردم تلاش می کنند در کشور ما اغتشاش ایجاد کنند.
قاسمی فرزاد یادآور شد: دشمنان در این خیال هستند که با تحریک اقشار مختلف می توانند در بین مردم رخنه کنند اما آنها خیال باطل دارند چراکه مردم هرگز از مسیر انقلاب فاصله نمی‌گیرند.
وی افزود: امروز انقلاب اسلامی این افتخار را دارد که در آسمان پرفروغ خود هزاران ستاره می درخشد که از تلالو خون پاک شهدا است و آنچه که مایه مباهات کشور است و امروز به عنوان میراث گرانبها از شهدا به ارث رسیده، این است که دنیا باید بداند تمدن ایرانی نسبت به حقوق بشر بیشترین تکریم را قائل است.
قاسمی فرزاد گفت: هشت هزار شهید را در استان همدان تقدیم این شجره طیبه کردیم و در راس آنها شهید همدانی، علی چیت سازیان، شهید حاجی بابایی، سردار شهید حاج حسن تاجوک، شهیدان سردار حیدری، طالبی بیات و سلگی و سردار شمسی پور و هزاران سردار به خون خفته که خون پاک خود را برای اعتلای این کشور هدیه کردند.
استاندار همدان با اشاره به هفته کتاب و کتابخوانی گفت: آثار گرانبهای در رابطه با زندگی نامه شهدا باید به زبان های مختلف ترجمه و به دیگر کشورها و ملت ها معرفی شود.
کسب عنوان سوم توسط طرح دکتر سعید خلجی عضو هیات گروه علوم دامی در اولین رویداد تخصصی کشاورزی استان همدان 1401/8/25 چهارشنبه
کسب عنوان سوم توسط طرح دکتر سعید خلجی عضو هیات گروه علوم دامی در اولین رویداد تخصصی کشاورزی استان همدان
طرح دکتر سعید خلجی عضو هیات گروه علوم دامی با عنوان "روش نوین فرآوری استخوان بعنوان یک منبع تجدید پذیر فسفر جهت تامین نیاز فسفر در جیره های طیور، کاهش وابستگی به منابع معدنی فسفات و کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از فسفر بالا در فضولات طیور " در اولین رویداد تخصصی کشاورزی استان همدان که به میزبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا بر گزار شد، موفق به کسب عنوان سوم از بین بیش از 20 طرح ارسال شده به رویداد گردید.
ارتقای مرتبه عضو هیات علمی گروه شیمی از استادیاری به دانشیاری 1401/8/24 سه‌شنبه
ارتقای مرتبه عضو هیات علمی گروه شیمی از استادیاری به دانشیاری
در نشست هیأت ممیزه دانشگاه بوعلی سینا که روز دوشنبه 23 آبان 1401 برگزار گردید، اعضای محترم هیأت ممیزه پس از بررسی های تخصصی انجام شده به ارتقاء دکتر محمد الماسی از اعضای هیأت علمی گروه شیمی، از استادیاری به دانشیاری رای مثبت دادند.
ضمن عرض تبریک به ایشان، توفیقات روز افزون اساتید دانشگاه ملایر را از خداوند متعال مسألت داریم.
دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه ملایر
 

دکتر محمد الماسی
اخبار پژوهشی و فناوریبيشتر
1401/9/3 پنجشنبه
چاپ مقاله جناب آقای دکتر مهدی کاظمی از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی در مجله THIN-WALLED STRUCTURES
مقاله جناب آقای دکتر مهدی کاظمی از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی و همکار ایشان با عنوان
  Novel geometric arrangement effects on energy absorption of a conical structure with various cross-sections
در مجله THIN-WALLED STRUCTURES که براساس ضریب تاثیر جزء 10 درصد برتر گروه موضوعی می باشد به چاپ رسیده است.
این موفقیت را خدمت ایشان تبریک عرض نموده و توفیقات روزافزون را از خداوند منان برای این عزیزان خواستاریم.
معاونت پژوهشی و فناوری
1401/9/3 پنجشنبه
اطلاعیه برگزاری کارگاه های آموزشی ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی
معاونت پژوهشی و فناوری و کمیته HSE دانشگاه ملایر برگزار می کند:
کارگاه های آموزشی " ایمنی در آزمایشگاه " و "ایمنی در کارگاه های عمرانی و برق"
به اطلاع دانشجویان تحصیلات تکمیلی ورودی نیمسال 1400 و ماقبل با زمینه کار تحقیقی آزمایشگاهی/کارگاهی می رساند، بر اساس مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه، اخذ گواهی شرکت در کارگاه های آموزشی ایمنی، بهداشت و محیط زیست HSE)) جهت تصویب پروپوزال و دریافت مجوز حضور در آزمایشگاه / کارگاه پژوهشی برای دانشجویان با زمینه کاری آزمایشگاهی/کارگاهی الزامی می باشد. لذا لازم است دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت ثبت نام و شرکت در کارگاه ها به آدرس موجود در پورتال دانشگاه ملایر به آدرس https://malayeru.ac.ir/portal/home/?113940/ مراجعه نمایند. کارگاه ها در دو گروه " ایمنی در آزمایشگاه " و "ایمنی در کارگاه های عمرانی و برق" برگزار می شود. لطفا دانشجویان محترم در گروه مخصوص به خود ثبت نام نمایند.
زمان برگزاری کارگاه :9 آذر  1401
گروه اول:  ایمنی در آزمایشگاه ( مخصوص دانشجویان دانشکده های علوم پایه، کشاورزی، منابع طبیعی و گروه مهندسی مواد)  ساعت تشکیل : 30/8 تا 30/12
گروه دوم: ایمنی در کارگاه های عمرانی و برق (مخصوص دانشجویان دانشکده های فنی- مهندسی و عمران-معماری)  ساعت تشکیل 14 تا 18 
آدرس ایمیل جهت پاسخگویی به سوالات : hse@malayeru.ac.ir
1401/9/2 چهارشنبه
همايش تجلیل از استعدادهای برتر و آینده سازان استان همدان در دانشگاه ملایر برگزار شد.
همايش تجلیل از استعدادهای برتر و آینده سازان استان همدان با حضور مسئولین استانی، مسئولین شهرستان، مسئولین و مدیران دانشگاه و جمعی از استعدادهای برتر و آینده ساز استان و دانشگاه در دانشگاه ملایر برگزار شد.
در ابتدای همایش دکتر موسی اعظمی رئیس بنیاد نخبگان استان همدان گفت: اجتماعات نخبگان یکی از ماموریت های بنیاد است و برای دو گروه اساتید و سرآمدان، دانشجویان و دانش آموزان برگزار می‌شود و در سال جاری با برنامه ریزی و تنوع بیشتری، دانشگاه ملایر میزبان و برگزار کننده این همایش در بخش دانش آموزی و دانشجویی است.
دکتر اعظمی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب از بانیان بنیاد نخبگان هستند، گفت: در سال ۱۳۸۳ با تدبیر ایشان این بنیاد ایجاد و در سال ۸۴ زیر نظر معاونت علمی ریاست جمهوری مشغول فعالیت شد.
وی به بیانات مقام معظم رهبری در سخنرانی امسال خود مبنی بر حمایت از نخبگان، مطرح کرد: ایشان به حمایت از نخبگان تاکید داشته و فرمودند که ظرفیت نخبگان باید قدر دانسته شود و انتظاری که از نخبگان می رود این است که نخبگان علم خود را برای توسعه جامعه قرار دهند و انتظارات نخبگان از جامعه نیز برآورده شود.
 رئیس بنیاد نخبگان استان همدان خاطرنشان کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، دستگاه‌های اجرایی باید نهایت همکاری را با نخبگان داشته باشند تا شاهد فرار مغزها و خروج نخبگان از کشور نباشیم.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور شخصا در این همایش‌ها حضور پیدا کردند، اظهار کرد: رئیس جمهور در این جلسات بر استفاده از ظرفیت‌های نخبگان در حوزه‌های مختلف و پرداخت تسهیلات و خدمات به این قشر تاکید ویژه داشت و ادامه داد: طبق دستور العمل ابلاغی از سوی وزارت کشور به استانداری‌ها، باید از این ظرفیت استفاده شود ودر همین راستا در همایش سالیانه اجتماع نخبگانی که مهرماه سال‌جاری در تهران برگزار شد، رئیس جمهور در حوزه عملی به دستگاه‌های اجرایی دستور جذب ۱۰۰۰ نفر از نخبگان را داد که در حال پیگیری است.
دکتر اعظمی هدف از برگزاری این همایش را معرفی بنیاد نخبگان به دانشگاه، تجلیل و تکریم نخبگان و دانشجویان برتر و انجام کار فرهنگی با تجلیل از نخبه شهید استان «شهید احمدرضا احدی» دانست و افزود: استان همدان از استان‌های پیشرو در جامعه نخبگان، دانش آموزی، دانشجویی، اساتید و فرهیختگان است.
رئیس بنیاد نخبگان استان همدان به فعالیت بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان در این استان اشاره و بیان کرد: یک بخش این شرکت‌ها در دانشگاه‌ها، بخش دیگر در دستگاه‌های اجرایی و بخشی در پارک‌های علمی و فناوری مستقر هستند. تا سال گذشته ۶۰ شرکت دانش بنیان در استان داشتیم که در حوزه‌های فناوری، کشاورزی و صنعتی فعال بودند و با توجه به شعار امسال، مدیریت ارشد استان تلاش ویژه داشته که این شرکت‌ها را ارتقاء بدهد و شواهد نشان می‌دهد که حدود ۴۰ شرکت افزایش داشتیم.
اعظمی یادآور شد: یکی از برنامه‌های مصوب ما که به صورت سند ملی از کشور ابلاغ شده، این بخش است و امیدواریم با حضور نخبگان بتوانیم استانی توسعه یافته در حوزه‌های مختلف داشته باشیم.

امام جمعه ملایر: اساتید دانشگاه تعصب و غیرت ملی را در روح و روان جوانان نخبه ایجاد کنند
در ادامه همایش حجت الاسلام برقراری امام جمعه ملایر نیز با بیان اینکه  پیشرفت‌های امروز کشور از برکت تلاش و وجود نخبگان است، گفت: آفت مجموعه نخبگان ناامیدی است و باید تلاش شود جامعه علمی ما دچار ناامیدی نشود و این بزرگترین آسیب است و دشمن هم همین را می خواهد.
وی تاکید کرد: باید دست بنیادهای دانش بنیان را  بگیریم تا بتوانیم از این مجموعه‌ها کشور را به استقلال برسانیم.
امام جمعه ملایر با بیان اینکه مسئولین ما باید موانع و مشکلات را از سد راه  نخبگان بردارند، تصریح کرد: نخبگان سرمایه‌های علمی کشور ما هستند و اساتید دانشگاه نیز باید این امید و توان را به نخبگان و یک تعصب و غیرت ملی را در روح و روان جوانان نخبه ایجاد کنند.
حجت الاسلام برقراری با تاکید براینکه ما باید آینده کشور را به دست نخبگان بسپاریم و اساتید حوزه‌های علمیه نیز می‌توانند در این زمینه بسیار موثر باشند، گفت: نخبه کسی است که به آینده کشور خودش تعلق خاطر داشته باشد و بتواند نداشته‌ها را به داشته‌ها تبدیل کند؛ سخنان امیدوار کننده بزند و پر انرژی باشد و بتواند دیگران را نیز به سمت علم و فناوری دعوت کند.
امام جمعه ملایر با بیان اینکه هر نخبه خودش یک دانش بنیان است، افزود: امروز دشمن نخبگان ما را مورد هدف قرار داده چراکه از وجود نخبگان نگران است پس ما باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.
وی خطاب به نخبگان تاکید کرد: هرگز دشمن را از سرناچاری  و منفعت دعوت به سازش نکنید چرا که قطعا خداوند با شما است؛ «شهید حسن تهرانی مقدم» با توکل به خدا موفق به ساخت موشک و با توسل به اولیای خدا تبدیل به پدر موشکی ایران شد.
امام جمعه ملایر طرح‌هایی مانند طرح شهید مقدم که حامی بنیاد های علمی و پژوهشی است از دستاوردهای این انقلاب دانست و ادامه داد: نخبگان بدانند این نظام حامی نخبگان و جامعه علمی کشور است و می تواند امیدواری را برای نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان به همراه داشته باشد در حالی که دشمنان هرگز به نفع ملت ما قدمی بر نداشته‌اند و سراب را آب معرفی می‌کنند.
وی با اشاره به زندگی نخبگان و  شهدایی چون شهید چمران، اظهار کرد: شهید چمران  یک نخبه علمی بود و کار علمی خود را انجام داد اما با حمله دشمن، نخبگی خود را به جنگ آورد و در دنیا به یک نخبه بزرگ در جنگ‌های نامنظم تبدیل شد.
حجت الاسلام برقراری در ادامه تصریح کرد: ما هرگز دست ذلت به سوی دشمنان و بیگانگان دراز نخواهیم کرد و شهدای چون شهید احدی این را به اثبات رسانده‌اند و امروز نیز ما باید ادامه دهنده راه شهدا باشیم.

مادر شهید "احمدرضا احدی": با وجود همه‌ی ناهماهنگی‌ها پای انقلاب ایستاده ایم
مادر شهید "احمدرضا احدی" نیز با بیان اینکه ناهماهنگی‌ها و مشکلاتی در کشور وجود دارد، گفت: ما تا آخرین قطره خون خود پای انقلاب ایستاده ایم.
خانم اشرف عروجی خطاب به دانشجویان گفت: من به عنوان یک مادرشهید از شما دانشجویان با هر عقیده و نگاهی، می‌خواهم خوب درس بخوانید و کمک حال کشور باشید.
 وی با بیان اینکه شما مانند شهدا علم را همراه عمل داشته باشید، افزود: شهید احدی همیشه در جبهه کتاب‌های درسی اش همراهش بود؛ او هم درس می خواند و هم می‌جنگید.
در پایان این همایش از محمد امینی استاد روش تحقیق، عضو جامعه نخبگان و استعداد برتر حوزه علمیه قم، فرشاد محمدپور استاد تخصصی حقوق جزا و جرم شناسی حوزه علمیه قم، لیلا گودرزیان فرد معاون محتوایی مرکز حوزه فاطمه الزهرا(س)، پژوهشگر برتر در حوزه علمیه، نویسنده برتر در سال ۹۹ در حوزه ادبیات پایداری، مریم شمخانی مدرس سطوح حوزه و دانشگاه، پیمان فروزان جهرمی شرکت فناور برتر کیمیا نشان تولید مواد شیمیایی با کاربرد خاص، امیر احسان جابری شرکت فناور برتر گروه مهندسی نوین ماهان هگمتانه، محمد عرب زاده شرکت فناور برتر رایان پژوهان، مجتبی اسماعیلی شرکت فناور برتر آدرین آذین هوش مصنوعی و مهندسی نرم افزار، نادر احمدوند تلاش قابل تقدیر در راه اندازی میکروسکوپ نیروی اتمی دانشگاه پس از ۱۲ سال و  پوریا سعادتی وقار تقدیر شد.
همچنین از محمد مهدی جهانی مقدم، دریا دشتی، پانته‌آ فرهادی، محمدمهدی طاهری، مریم موسیوند، امیر محمد امیر رحمانی، صبا سعیدی فر و زهرا حسنی رتبه های برتر المپیادهای دانش آموزی و رتبه های برتر کنکور امسال استان همدان  تقدیر به عمل آمد.
1401/8/25 چهارشنبه
کسب عنوان سوم توسط طرح دکتر سعید خلجی عضو هیات گروه علوم دامی در اولین رویداد تخصصی کشاورزی استان همدان
طرح دکتر سعید خلجی عضو هیات گروه علوم دامی با عنوان "روش نوین فرآوری استخوان بعنوان یک منبع تجدید پذیر فسفر جهت تامین نیاز فسفر در جیره های طیور، کاهش وابستگی به منابع معدنی فسفات و کاهش آلودگی های زیست محیطی ناشی از فسفر بالا در فضولات طیور " در اولین رویداد تخصصی کشاورزی استان همدان که به میزبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا بر گزار شد، موفق به کسب عنوان سوم از بین بیش از 20 طرح ارسال شده به رویداد گردید.
اخبار آموزشی و تحصیلات تکمیلیبيشتر
1401/8/29 یکشنبه
اطلاعیه تعطیلی کلاس های آموزشی ساعت 14 روز دوشنبه 30 آبان 1401
به اطلاع کلیه دانشجویان گرامی می رساند که با توجه به برگزاری مسابقه فوتبال بین تیمهای ملی ایران و انگلستان در بازیهای جام جهانی 2022 قطر در روز دوشنبه 30 آبان 1401 ، بر اساس تصمیم شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تمامی کلاس های دانشگاه در روز دوشنبه 30 آبان 1401 از ساعت 14 به بعد تعطیل می باشد.
مدیریت امور آموزشی دانشگاه
1401/8/14 شنبه
سامانه مرکز آموزش های الکترونیکی برای استفاده اساتید و دانشجویان در نیمسال جاری 1401 راه اندازی گردید.
به اطلاع دانشجویان محترم می رساند که به منظور بهره گیری از ظرفیت های کمک آموزشی، بارگذاری فایل ها و تمرینات درسی، سامانه آموزش مجازی (LMS) به آدرس https://lms.malayeru.ac.ir برای استفاده اساتید و دانشجویان در نیمسال جاری 1401 راه اندازی گردیده است.
دانشجویان محترم برای ورود به سامانه و مشاهده و دریافت اطلاعات دروس می بایست در صفحه نخست سامانه، نام کاربری و کلمه عبور را به شکل زیراستفاده نمایند.
نام کاربری: شماره دانشجویی
کلمه عبور: شماره ملی
توجه: دانشجویانی که کد ملی آنها با عدد صفر شروع می شود، در صورتیکه پیام ورود ناموفق مشاهده گردید، صفر ابتدای کد ملی حتما درج شود.
مدیریت امور آموزشی دانشگاه
1401/8/7 شنبه
اطلاعیه ثبت درخواست تأیید استاد راهنمای پایان نامه کارشناسی ارشد
دانشجویان محترم کارشناسی ارشد که استاد راهنمای پایان نامه آنها در گروه آموزشی مربوطه معین و مصوب شده است می بایست تا روز دوشنبه مورخ 9 آبان 1401 با مراجعه به سامانه سما، بخش مدیریت درخواستها، ذیل درخواست"انتخاب استاد راهنمای پایان نامه (ویژه دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد)" نام استاد راهنما را وارد و جهت تأیید برای مدیر گروه ارسال فرمایند.
مدیریت تحصیلات تکمیلی
1401/6/31 پنجشنبه
اطلاعیه شماره 3 آموزشی
قابل توجه دانشجویان محترم
با توجه به قطعی مکرر اینترنت و عدم دسترسی دانشجویان به سامانه آموزشی جهت انجام فرآیند حذف و اضافه و درخواست های دانشجویان محترم جهت تمدید بازه، زمان انجام حذف و اضافه اینترنتی تا روز دوشنبه 4 مهر برای تمامی ورودی ها تمدید می گردد.
همچنین زمان ترمیم واحد به روزهای سه شنبه و چهارشنبه 5 و 6 مهرماه موکول گردیده است.
اخبار توسعه و پشتیبانیبيشتر
1401/6/13 یکشنبه
مراسم روز کارمند و مستقل شدن هیات امنا و هیات رئیسه دانشگاه ملایر برگزار شد
مراسم روز کارمند و مستقل شدن هیات امنا و هیات رئیسه دانشگاه ملایر با حضور نماینده شهرستان ملایر در مجلس، هیأت رئیسه، جمعی از مدیران و کارمندان دانشگاه برگزار شد.
در ابتدای مراسم دکتر بیگی نژاد ضمن گرامیداشت هفته دولت و روز کارمند، تعصب و غیرت اعضای یک مجموعه را از مولفه های اصلی پیشرفت آن مجموعه دانست و گفت: انتظار ما از دانشگاه ملی ملایر این است که با رویکرد متعصبانه، مدلی در زمینه علمی یا فنی و در راستای خدمت رسانی به ثبت برساند. وی افزود: این نشان و مدل خدمت رسانی باید به گونه ای باشد که معرفی دانشگاه ملایر در سطح ملی و بین المللی، ناخودآگاه افراد را به یاد این طراحی و مدل خدمت رسانی بیندازد.
دکتر بیگی نژاد با اشاره به این که اگر اعضای یک مجموعه فعالیت های خود را با غیرت و تعصب پیش نبرند پیشرفتی برای آن مجموعه اتفاق نمی افتد، خاطرنشان کرد: اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه باید نسبت به دانشگاه تعصب داشته باشند.
نماینده مردم ملایر در مجلس بیان کرد: تجربه گروه های مختلف در دنیا نشان می دهد هر مجموعه ای که نشان و برندی را به ثبت رساندند، آن نشان لوکوموتیوی شده و دیگران را به دنبال خود کشانده است.
وی همچنین با اشاره به استقلال هیات رئیسه و هیات امنای دانشگاه و اعتبارات و انتصابات ملی، اظهار کرد: با وجود این استقلال و تعصب و برنامه ریزی، دانشگاه می تواند در ایجاد برند و نشان مختص خود گام بردارد.
در ادامه دکتر محمدی منش گفت: اگر از ظرفیت ها و فضای موجود در دانشگاه ها به درستی استفاده شود، می توان گام هایی را که ممکن است ۱۰ ها سال طول بکشد، جلو برد.
وی ضمن تقدیر ویژه از  دکتر بیگی نژاد نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی به خاطر تلاش ها پیگیری ها ی ایشان که منجر به موافقت وزیر علوم تحقیقات و فناوری با استقلال هیئت امنا و ه‍یئت ممیزه دانشگاه ملایر گردید، انتصاب وزرای علوم از استان همدان طی دو دوره گذشته را فرصت مناسبی دانست که می توان از آن برای پیشبرد اهداف علمی، آموزشی و فرهنگی دانشگاه استفاده کرد.
سرپرست دانشگاه با تاکید بر داشتن تعصب نسبت به رشد دانشگاه، افزود: اتفاقات خوبی در حوزه کارمندی دانشگاه رخ داده است اما هنوز به نقطه جریان سازی نرسیدیم.
وی با بیان اینکه هیات علمی زمانی موثر است که کارمندان دانشگاه بسترهای لازم را ایجاد کرده و جریان سازی کنند، گفت: فضای حال حاضر دانشگاه نوید بخش آینده ای درخشان و رو به پیشرفت است که نباید متوقف شود تا شاهد پیشرفت دانشگاه در همه زمینه ها باشیم.
در پایان این مراسم از کارمندان دانشگاه به مناسبت گرامیداشت روز کارمند تجلیل شد.
1401/6/5 شنبه
اطلاعیه تقدیر از فرزندان ممتاز اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه ملایر
به اطلاع کلیه همکاران محترم می رساند جهت تقدیر از فرزندان ممتاز خود و با توجه به جدول ذیل و در صورت دارا بودن امتیاز، اطلاعات مربوطه را همراه با تصویر کارنامه و عکس 4*3 فرزند خود تا تاریخ 15 شهریورماه در سامانه دریافت اطلاعات فرزندان ممتاز اعضای هیأت علمی و کارکنان 1401 در صفحه دفتر ریاست و روابط عمومی ثبت نمایید.
* کارنامه خرداد یا تیر 1401 مد نظر می باشد.
* ارائه اصل کارنامه در زمان دریافت تقدیرنامه الزامی است.
مقطع / آزمون دوره ابتدایی دوره اول دبیرستان دوره دوم دبیرستان دانشگاه رتبه در آزمون سراسری رتبه در آزمون کارشناسی ارشد رتبه در آزمون دکتری
معدل یا رتبه در آزمون خیلی خوب 19 18.5 رتبه های اول تا سوم دانشگاه های دولتی گروه علوم تجربی: زیر 2000
گروه علوم ریاضی و فنی: زیر 1500
گروه انسانی: زیر 1500
گروه هنر و زبان خارجی: زیر 300
رتبه زیر 200 رتبه زیر 100

1401/5/15 شنبه
منقضی شده استفراخوان مزایده عمومی یک مرحله ای انتشارات دانشگاه ملایر
   دانشگاه ملایر در نظر دارد مزایده یک مرحله ای انتشارات دانشگاه به شماره مزایده ۵۰۰۱۰۰۰۰۵۰۰۰۰۰۰۱  را از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی برگزار نماید. کلیه مراحل برگزاری مزایده از دریافت اسناد مزایده تا ارائه پیشنهاد مزایده گران و بازگشایی پاکت ها از طریق درگاه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت(ستاد) به آدرس www.setadiran.ir  انجام خواهد شد و لازم است مزایده گران در صورت عدم عضویت قبلی، مراحل ثبت نام در سایت مذکور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی را جهت شرکت در مزایده محقق سازند.
تاریخ انتشار مزایده در سامانه ۱۳ مرداد ماه ۱۴۰۱ می باشد
مهلت زمانی ارائه پیشنهادساعت :۹صبح روز چهارشنبه شنبه  ۲ شهریورماه
اطلاعات تماس دستگاه مزایده گزار جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اسناد مزایده و ارائه پاکت
الف : آدرس ملایر، کیلومتر 4 جاده ملایر-  ، دانشگاه ملایر و تلفن ۰۸۱۳۲۴۵۶۵۰۹
1401/5/15 شنبه
منقضی شده استفراخوان مزایده عمومی یک مرحله ای اجاره بوفه های دانشگاه ملایر
دانشگاه ملایر در نظر دارد مزایده یک مرحله ای اجاره بوفه های دانشگاه به شماره مزایده ۵۰۰۱۰۰۰۰۵۰۰۰۰۰۰۲  را از طریق سامانه تدارکات الکترونیکی برگزار نماید. کلیه مراحل برگزاری مزایده از دریافت اسناد مزایده تا ارائه پیشنهاد مزایده گران و بازگشایی پاکت ها از طریق درگاه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت(ستاد) به آدرس www.setadiran.ir  انجام خواهد شد و لازم است مزایده گران در صورت عدم عضویت قبلی، مراحل ثبت نام در سایت مذکور و دریافت گواهی امضای الکترونیکی را جهت شرکت در مزایده محقق سازند.
تاریخ انتشار مزایده در سامانه ۱۳ مرداد ماه ۱۴۰۱ می باشد
مهلت زمانی ارائه پیشنهاد: ساعت  ۹صبح روز چهارشنبه شنبه ۲ شهریورماه
اطلاعات تماس دستگاه مزایده گزار جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اسناد مزایده و ارائه پاکت
الف : آدرس ملایر، کیلومتر 4 جاده ملایر، دانشگاه ملایر و تلفن ۰۸۱۳۲۴۵۶۵۰۹
اخبار دانشجوییبيشتر
1401/9/3 پنجشنبه
در بازدید معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از دانشگاه ملایر عنوان شد: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است و با توجه به گذشت حدود دو دهه از عمرش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
دکتر داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان و دکتر گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از امکانات، توانمندی ها و زیرساخت های دانشجویی دانشگاه ملایر بازدید و از نزدیک با مسئولین و مدیران دانشگاه، مسئولین خوابگاه ها و دانشجویان گفتگو و تبادل نظر کردند.
دکتر داداش پور در این بازدید گفت: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است و با توجه به گذشت حدود دو دهه از عمرش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
وی رشد فزاینده دانشگاه را اتفاق مبارکی برای این مرکز علمی برشمرد و افزود: این دانشگاه متناسب با دانشگاهای هم سن خودش موفقیت‌های بزرگی داشته در حالی که اگر دانشگاهی بخواهد به رشد و بالندگی برسد پروسه زمانی بیشتری را طی خواهد کرد.
دکتر داداش پور موفقیت‌ها و رشد دانشگاه ملایر را حاصل تلاش مدیرانی دانست که بی‌وقفه برای این مرکز تلاش کرده‌اند و امروز این تلاش‌ها به ثمر نشسته است و این دانشگاه از نظر جمعیتی کمبودی نداشته و متناسب با رشته‌های تحصیلی دانشجویان خود را دارد.
وی با بیان اینکه اگر نگاهی به دانشگاه‌های دنیا داشته باشیم تقریباً دانشگاه‌هایی با قدمت طولانی داریم، تصریح کرد: این در حالی است که دانشگاه‌های کشور ما از نظر قدمت بالا نیستند و اگر به روند رتبه‌بندی دانشگاهای کشور نگاه کنیم شاهدیم ۱۰ دانشگاه برتر کشور جزو مسن‌ترین دانشگاه‌های کشور هستند و این نشان دهنده این است سن دانشگاه با مطلوبیت آن تناسب دارد.
معاون وزیر علوم یادآور شد: دانشگاه ملایر از سن خودش بزرگتر نشان می‌دهد و روند خوبی را طی می‌کند در اغلب مراکز دانشگاهی کشور روند دانشجو کمتر است که نشان دهنده کاهش جمعیت است اما دانشگاه ملایر اینگونه نیست و این نشان می‌دهد که دانشگاه توانسته خودش را تثبیت کند.
دکتر داداش پور افزود: دانشگاه ملایر دارای امکانات ورزشی خوبی است و ما نیز کمک می‌کنیم اعتبار خوبی برای  توسعه و تجهیز این حوزه از جمله راه اندازی زمین ساحلی در نظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه ایجاد رشته‌های جدید متناسب با نیاز جامعه است، گفت: وزارت علوم نیز باید با نیاز روز جهانی و ملی پیش برود و نیازهای جامعه را برطرف کند و بر این اساس نیازها سطح‌بندی شده است و شامل نیازهای جهانی، ملی و محلی بوده که وزارت علوم نیز با رشته‌هایی که نیاز است جلو می‌رود.
وی گفت: برای نمونه در ملایر متناسب با محلی که وجود دارد دانشگاه باید خود را با آن منطبق کند و در این دانشگاه مرکز تحقیقات مبل و منبت و انگور را داریم و در مناطق دیگر کشور نیز با توجه به نوع محیط زیست و نیاز منطقه رشته‌های محلی آن منطقه را ایجاد کرده و یا در آینده ایجاد خواهد شد.
دکتر داداش پور یادآور شد: وزارت علوم باید پاسخگوی نیازها باشد و در مرزهای جهانی نیز از مرزهای دانش عقب نماند که خوشبختانه در این زمینه موفق بوده‌ایم، این ربطی به دوره الان ندارد و در روندی که انقلاب اسلامی مولود آن است و رهبر معظم انقلاب به عنوان پیش قراول این جنبش نرم افزاری را شروع کردند و امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی در مرز دانش و همتا با بسیاری از کشورها حرکت می‌کنیم و در دنیا حرفی برای گفتن داریم.
وی همچنین با اشاره به ۱۶ آذرماه به‌عنوان روز دانشجو و نماد استکبارستیزی گفت: در این روز تعدادی از دانشجویان در مقابله با استکبار آمریکا به شهادت رسیدند که با گرامیداشت این روز برنامه‌های خوبی نیز در سطح دانشگاههای کشور برنامه ریزی شده است.
دکتر داداش پور در ادامه با اشاره به پیوند صنعت و دانشگاه گفت: روند ما روند ثابتی نبوده اما خوشبختانه با توجه به اینکه صنایع ما به سمت درون‌زایی بیشتر حرکت می‌کند و در طی زمان از برون‌زایی به سمت درون‌زایی رفته در این زمینه ما موفقیت‌های خوبی داشتیم. دانشگاه‌های کشور طی سال‌های اخیر پاسخگوی خوبی در این حوزه بوده و هر چقدر صنعت به سمت دانشگاه روی کرده است دانشگاه پاسخ متناسب را داده و این روند در حال طی شدن است و روند قراردادهای صنعت و دانشگاه نیز این را نشان می‌دهد.
 

در ادامه دکتر گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تغییر کاربری خوابگاه های استیجاری و خودگردان در دوران کرونا را یکی از مشکلات خوابگاه های دانشجویی دانست و گفت: در حال حاضر ضریب خوابگاه دانشجویی کشور ۳۸ درصد است و تلاش می کنیم که این ضریب را به ۵۰ درصد برسانیم و در این راستا تا کنون ۳۴ هزار واحد خوابگاه خودگردان به چرخه خوابگاه‌داری بازگردانده شدند.
وی با اشاره به ۶۰۰۰ دانشجوی دانشگاه ملایر گفت: از این تعداد ۱۰۰۰ نفر در خوابگاه های دولتی و ۱۷۰۰ نفر در خوابگاه های استیجاری و خودگردان خارج از مالکیت دانشگاه مستقر هستند و بر اساس احتیاجات این خوابگاه ها اعتبار در نظر گرفته می شود و پس از بازدیدهای امروز، مقرر شد برخی مشکلات خوابگاه ها تا هفته آینده مرتفع شود.
دکتر گنجی از اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق رفاه دانشجویان برای پرداخت وام های دانشجویی خبر داد و گفت: این اعتبار برای پرداخت وام ضروری، وام ودیعه مسکن، وام تحصیلی و وام شهریه در نظر گرفته شده است و دانشجویان می توانند از ۲۱ مهرماه تا ۱۶ آذرماه از طریق سایت صندوق رفاه دانشجویان برای دریافت وام تحصیلی، وام ودیعه مسکن و وام شهریه ثبت نام کنند.
لازم به ذکر است دکتر داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از پروژه خوابگاهی در حال احداث متاهلین، خوابگاه حضرت خدیجه(س) در دانشکده عمران و معماری و خوابگاه پسرانه حضرت ابوالفضل(ع) در میدان جهاد ملایر، محل طبخ غذا، سلف سرویس و تغذیه  دانشجویان بازدید کردند.
1401/9/2 چهارشنبه
اطلاعیه تکمیل کارنامه سلامت دانشجویان
دانشجویان عزیزی که کارنامه سلامت خود را در سال تحصیلی جدید تکمیل نکرده اند هرچه سریع تر به تکمیل آن اقدام نمایند؛ در غیر این پیامدهای عدم تکمیل کارنامه سلامت برعهده خود دانشجو می باشد.
لینک دسترسی به سایت: https://ch.saorg.ir

 
1401/9/2 چهارشنبه
جزوه پیشگیری و کنترل دیابت
1401/8/26 پنجشنبه
جشنواره ورزش های همگانی پاییزه
اداره تربیت بدنی دانشگاه ملایر برگزار می‌نماید:
جشنواره ورزش های همگانی پاییزه سال ۱۴۰۱ در رشته های ورزشی: بولینگ فوتبال، هفت سنگ مهارتی، فریزبی، شطرنج، طناب زنی و آمادگی جسمانی برگزار میگردد. از علاقمندان جهت شرکت در این مسابقات دعوت به عمل می آید.
شایان ذکر است که در پایان این جشنواره به نفرات برتر رشته های مختلف، جوایز نقدی اهدا می‌گردد.
اخبار فرهنگی و اجتماعیبيشتر
1401/8/21 شنبه
یادواره شهدای گمنام دانشگاه ملایر به همت بسیج دانشجویی برگزار شد
یازدهمین یادواره شهدای گمنام دانشگاه ملایر و بزرگداشت شهید سرگرد علی نظری از شهدای مدافع امنیت و شهدای حادثه تروریستی حرم مطهر شاه چراغ با حضور حداکثری اساتید، کارکنان، دانشجویان و آحاد مردم انقلابی  روز جمعه 20 آبان و به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی و بسیج دانشجویی در مسجد دانشگاه برگزار گردید.
در این مراسم سخنران برجسته کشوری حجت الاسلام و المسلمین حاج مهدی طائب از اساتید بنام حوزه و دانشگاه طی سخنانی به ریشه یابی و تحلیل حوادث اخیر پرداخت.
حجت‌الاسلام مهدی طائب، فرمانده قرارگاه عمار اظهار کرد: شهدا از سوی خدا انتخاب شده بودند و مرگ آنها نیز معنوی و روحانی بود.
وی با بیان اینکه شهدا همیشه زنده‌اند و نباید شهدا را مرده خطاب کنیم، گفت: مرگ، مردن جسم و حیات روحانی است و روح شهدا همیشه زنده است. مرگ گرفتن اثرگذاری روح از جسم است، شاید در نظر ما مرگ فرقی نمی‌کند که شخص چگونه از این دنیا برود، اما خداوند متعال فرمود آن که در راه من جان خود را از دست می‌دهد اثر دادن و اثر گرفتنش از بین نمی‌رود و ابزار دیگری به وی می‌دهم‌ و قدرت الهی به وی داده می‌شود و همه جا اثر می‌گذارد.
حجت‌الاسلام طائب با بیان اینکه شهدا همیشه حی و زنده هستند، تصریح کرد: راه شهادت همیشه باز است و در اغتشاشات اخیر کسانی که شهید شدند مسیر خدا را انتخاب کردند. در روز عاشورا کسانی که در مقابل امام حسین(ع) ایستادند نمی‌دانستند که با کشتن امام حسین(ع) نمی‌توانند راه حق را ببندند و خون امام حسین(ع) و شهدای کربلا امروز بعد از ۱۴۰۰ سال زنده‌تر می‌شود.
فرمانده قرارگاه عمار با بیان اینکه این انقلاب یک هدف دارد که می‌ارزد سختی کشید و برایش خون داد و آن هدف این است که زمینه را برای ظهور امام زمان(عج) مهیا می‌کند، گفت: امام خمینی(ره) با بینش الهی پله پله زمینه را برای پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۴۲ آماده کرد. در طول تاریخ انقلاب اسلامی سخت‌ترین سال، سال ۶۸ بود که انقلاب اسلامی به مویی بند بود و در شرایط سخت بودیم، اما امام(ره) با آن شرایط فرمود همه این سختی‌ها برای این است که ما از هدف بالاتر که زمینه‌سازی برای ظهور امام عصر(ص) است، دست بر نداریم.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران باید در دنیا در سه معادله ابرقدرت شود، تصریح کرد: در حوزه نظامی، امنیت ‌و اقتصادی باید به قدرت برسیم که در دو حوزه نظامی و امنیتی امروز در دنیا سر آمدیم، اما از نظر اقتصادی مشکل داریم. مشکل اقتصادی از طراحی دشمنان است و دشمن هدفش وابستگی واردات برای کشور ماست؛ اگر خودمان به تولید و خودکفایی واقعی برسیم از این یک مقوله نیز بی‌نیاز هستیم. مقام معظم رهبری بارها فرمودند دنیا در آستانه نظم جدید است، دشمن ضلع سوم یعنی اقتصاد را نشانه گرفته و باید مراقب بود که مشکلات این حوزه حل شود و دچار حواشی نشویم.
حجت‌الاسلام طائب با بیان اینکه دشمن از پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در هراس است، گفت: آنها می‌خواهند انقلاب اسلامی از حرکت بایستد، دشمن این فتنه‌ها را نه به خاطر اینکه ما در موضع ضعف بودیم بلکه به خاطر اینکه در موضع قدرت بودیم شروع کرد، آنها می‌خواهند از قدرت ما بکاهند و سخت در اشتباهند. دشمنان این نظام این بار هم به شکست خود اذعان کردند و همه این شکست‌های دشمنان به برکت خون شهداست.
یادآور می‌شود، در این مراسم علاوه بر برنامه‌های فرهنگی، مهدی سلحشور از مداحان برجسته کشور در رسای شهدا مدثیه سرایی کرد.

1401/8/18 چهارشنبه
مراسم جشن معارفه دانشجویان جدیدالورود دانشگاه ملایر برگزار شد
مراسم جشن معارفه دانشجویان جدیدالورود سال 1401دانشگاه ملایر با حضور رئیس دانشگاه، مسئول نهاد مقام معظم رهبری، معاون فرهنگی و اجتماعی و دانشجویان بصورت دو مراسم جداگانه خواهران و برادران در دو روز متوالی در روزهای دوشنبه و سه شنبه 16 و 17 آبان ماه در مرکز همایش های شهید حاج رسول حیدری برگزار گردید.
در این مراسم ها دکتر محمدی منش رئیس دانشگاه ضمن خوش آمد گویی و عرض تبریک به دانشجویان نوورود، توصیه هایی در خصوص زندگی دانشجویی، مسائل آموزشی و اشتغال بعد از تحصیل مطرح نمود.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و دکتر سلیمانی معاون فرهنگی و اجتماعی به ایراد سخنرانی پرداخته و نکاتی را در مورد فعالیت در کانون های فرهنگی و انجمن های علمی مطرح نمودند. همچنین نمایندگان تشکل های اسلامی ضمن معرفی تشکل مربوطه اهم فعالیت های خود را به دانشجویان جدیدالورود معرفی کردند.
برنامه جشن معارفه که با استقبال دانشجویان نوورود همراه بود با اجرای کمدین های مدعو، اجرای موسیقی سنتی و برنامه تقدیر از برترین های فرهنگی به پایان رسید.
1401/8/4 چهارشنبه
انتخابات انجمن های علمی سال 1401
در راستای تقویت نشاط علمی در میان دانشجویان و حمایت از فعالیت های جمعی ومشارکت دانشجویان مستعد و توانمند در جهت بالندگی علمی و فرهنگی دانشگاه، انتخابات انجمن های علمی دانشجویی رشته های مختلف تحصیلی با حمایت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر طبق آیین نامه انجمن های علمی دانشجویی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور در 27 رشته مختلف برگزار خواهد شد.
شرایط عمومی داوطلبان:
1.اشتغال به تحصیل در رشته مربوطه
2. عدم عضویت در شورای مرکزی دیگر تشکل ها ی دانشجویی اعم از صنفی و سیاسی و ورزشی و فرهنگی و سازمان های سیاسی و فرهنگی (بسیج دانشجویی و جهاد دانشگاهی...)
3. عدم محکومیت انضباطی منجر به توبیخ کتبی
4. گذراندان حداقل یک نیمسال تحصیلی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشدو دکترا
5.عدم کسب معدل مشروط در نیمسال تحصیلی گذشته
 6. باقیماندن دست کم دونیمسال به اتمام دوره تحصیلی و بالاتر بودن معدل کل از14
لذا دانشجویان که تمایل به ثبت نام در شورای مرکزی انجمن های علمی رشته تحصیلی خود دارند می توانند مطابق با تقویم زیر اقدام نمایند.
7 الی 10 آبان ماه زمان ثبت نام کاندیدا ها در سامانه پلینک دانشگاه ملایربه آدرس :
http://polink.ir/
11 الی 16 آبان بررسی صلاحیت آموزشی وانضباطی
17 الی 18آبان زمان اعتراض دانشجویان رد صلاحیت شده
19آبان ماه زمان رسیدگی به اعتراضات دانشجویان رد صلاحیت شده
20و 21 آبان ماه زمان تبلیغات کاندیداتورهای تایید صلاحیت شده
زمان اعلام نتایج زمان شمارش آرا تاریخ زمان برگزاری
24 آبان 23 آبان 22 آبان  از ساعت 9 الی 15 در دانشکده های مربوطه برگزاری حضوری انتخابات انجمن های علمی دانشکده علوم انسانی و دانشکده  عمران و معماری
25 آبان 24 آبان 23 آبان  از ساعت 9 الی 15 در دانشکده های مربوطه برگزاری حضوری انتخابات انجمن های علمی دانشکده علوم پایه و دانشکده ریاضی
25 آبان 25 آبان 24 آبان  از ساعت 9 الی 15 در دانشکده های مربوطه برگزاری حضوری انتخابات انجمن های علمی دانشکده  کشاورزی و دانشکده منابع طبیعی و دانشکده فنی و مهندسی

 
1401/7/10 یکشنبه
مراسم عطر افشانی و غبار روبی حرم مطهر شهدای گمنام دانشگاه برگزار شد.
مراسم عطر افشانی و غبار روبی حرم مطهر شهدای گمنام دانشگاه به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس، تجدید میثاق با آرمانهای شهدا و شروع سال تحصیلی در روز شنبه مورخ ۹ مهر با حضور اساتید و کارکنان دانشگاه برگزار شد.
در این مراسم حجت الاسلام عباسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، رمز ماندگاری انقلاب اسلامی را عنایات ویژه حضرت حق، جانفشانی شهدا و واقع نگری و درایت رهبر انقلاب (مد ظله العالی) برشمرد.
در ادامه نشست جامعه ایثارگران دانشگاه با اعضای هیئت رئیسه و با حضور حجت الاسلام والمسلمین فراهانی برگزار گردید و ضمن بیان نظرات و خاطرات دوره دفاع مقدس از این عزیزان تقدیر به عمل آمد.