یکشنبه 3 بهمن 1400   21:05:43
1398/7/10 چهارشنبه
جهت مشاهده محتوا کلیک کنید
معاونت فرهنگی و اجتماعی
1388/12/18 سه‌شنبه

   حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی یکی از فعالترین حوزه ها در سطح دانشگاه است که تعیین کننده سیاستها، برنامه ریزی ها، اجرا و نظارت بر فعالیت های فرهنگی دانشگاه می‌باشد. بستر سازی جهت تسهیل فعالیت های علمی فرهنگی دانشجویان در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، علمی و سیاسی و ... دانشجویان با استفاده بهینه از امکانات موجود در بخش های مختلف از جمله وظایف این حوزه می باشد.

اخباربيشتر
1400/9/3 چهارشنبه
سلسه جلسات با عنوان: اهمیت مسئله‌ی مهدویت و منجی گرایی در جهان
مدرس: حجت الاسلام والمسلمین سعید شیری (معاون محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ملایر و پژوهشگر در حوزه مهدویت)
 
1400/10/8 چهارشنبه
برگزاری جشنواره استعداد یابی فرهنگی به مناسبت ایام الله دهه فجر
معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر به مناسبت ایام الله دهه فجر برای اولین بار، مسابقه استعداد یابی را در بین دانشجویان ورودی های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، با هدف شناسایی استعدادهای برتر فرهنگی، هنری، ادبی و ورزشی و جهت دهی استعدادهای برتر دانشجویی برگزار می کند.
لذا کلیه دانشجویان علاقه مند دانشگاه می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این جشنواره استعدادیابی، با مراجعه به پوستر این جشنواره اطلاعات لازم را مشاهده نمایند. معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه منتظر حضور گرم شما عزیزان دانشجو در این جشنواره با نشاط است.
سامانه ثبت نام و دریافت آثار
1400/9/30 سه‌شنبه
مراسم بزرگداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه ملایر برگزار شد
۲۷ آذرماه مصادف با سالروز شهادت آيت‌الله مفتح به روز وحدت حوزه و دانشگاه نامگذاري شده است. به همین مناسبت مراسم بزرگداشت این روز به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت فرهنگی دانشگاه ملایر در سالن همایش های شهید حاج رسول حیدری واقع در ساختمان شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار گردید. درآغاز مراسم دکتر سایوند رئیس دانشگاه و حجت الاسلام عباسی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن تسلیت ایام فاطمیه با تاکید بر اهمیت این وحدت و همدلی، به لزوم توجه به برگزاری برنامه های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی مشترک در حوزه و دانشگاه پرداختند. در ادامه برنامه دکتر ستاری به عنوان دبیر دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه مطالبی درخصوص فعالیت های برنامه ریزی شده در این دبیرخانه ایراد سخن نمود.
آیت الله شعبانی امام جمعه شهرستان همدان با تاکید بر همفکری و گفتگوی اساتید و محققین علوم انسانی در دانشگاه و حوزه به ویژه در اصول و مبانی تحلیلی این وحدت از لزوم تحول و پژوهش در علوم انسانی و کارکردهای آن در آموزش و پژوهش و فرهنگ کشور سخن گفت. در پایان پس از افتتاح دبیرخانه دایمی وحدت حوزه و دانشگاه در طبقه دوم ساختمان سردار شهید سلیمانی، اساسنامه دبیرخانه امضا و احکام صادر شده به اعضا تقدیم گردید. لازم به ذکر است در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین برقراری امام جمعه شهرستان ملایر و جمعی از مدیران حوزه و دانشگاه های شهرستان هم در کنار اساتید و طلاب حضور داشتند.
 به هر حال وحدت حوزه و دانشگاه، برکات و دستاورد‌هاي بسياري را براي نظام اسلامي در جهت تأمين استقلال و پيشرفت علمي و معنوي، اجراي مطلوب برنامه‌ها، حاکميت قانونگرايي، و بسته شدن راه بر عناصر نفوذي و تربيت نسل دانش‌آموخته متعهد به مباني ديني و اسلامي به همراه دارد. به خصوص در اين شرايط اقتصادي و فرهنگي حاضر که دشمن سعي دارد با اجراي برنامه‌هاي مختلف، کشور را در محاصره اقتصادي قرار دهد، تحقق اين امر بسيار ضروري‌تر از گذشته است؛ چرا که در واقع اين دانشجويان متعهد هستند که با به‌کارگيري علم در مسير توليد و پيشرفت و نيز روحانيون با جهاد فرهنگي و ديني، مبارزه‌اي همگاني را در مقابل جبهه دشمن شکل مي‌دهند. در حقيقت، نه يک وحدت فيزيکي و شکلي بلکه تقارب و يکي شدن در مباني معرفت شناختي، ارزش‌هاي فرهنگي و دغدغه‌ها و حساسيت‌هاي سياسي اجتماعي است که زمينه رشد و تبلور انديشه ديني و انقلابي را مي‌تواند در اين دو نهاد تأثيرگذار فراهم نمايد. در اين صورت است که هر يک از اين دو نهاد علمي و معرفتي را در جايگاه واقعي خود قرار مي‌دهد. با توجه به اين جنبه از معناي وحدت است که مقام معظم رهبري، خواستار اجراي برنامه‌هاي عملياتي با روش‌هاي جديد و امروزي در ميان حوزه و دانشگاه شده‌اند؛ چنانکه مي‌فرمايند: «تأکيد بر وحدت حوزه و دانشگاه و اينکه روي آن اصرار مي‌کنيم، به‌خاطر آثار و برکات آن است. اين دو نهاد با تبادل روش‌ها، يکديگر را کامل کنند و مجهز به روش‌هاي علمي جديد و سنتي شوند.»
1400/9/24 چهارشنبه
برگزاری دوره آموزشی شاگردان مکتب سلیمانی (شمس) ویژه دانشجویان سراسر کشور
معاونت فرهنگ ‌سازی بسیج دانشجویی اردبیل دوره آموزشی شمس را برگزار می‌کند.
این دوره آموزشی با عنوان شاگردان مکتب سلیمانی عنوان گذاری شده و در آن دانشجویان با سبک زندگی اجتماعی، سیاسی، اخلاقی و مدیریتی شهید قاسم سلیمانی آشنا می‌شوند.
این دوره آموزشی در نیمه اول دی ماه آغاز می‌شود و آخرین جلسه هم همزمان با سالگرد شهید سلیمانی خواهد بود.
این دوره به صورت حضوری و مجازی برنامه‌ریزی شده و نفرات برتر به زیارت مزار شهید سلیمانی در کرمان اعزام می‌شوند.
دانشجویان علاقه‌مند به شرکت در این دوره باید مشخصات خود را به حساب کاربری ذیل در پیام رسان ها ارسال کنند.
@ya_mahdi_۳۱۳_m
1400/9/24 چهارشنبه
مسابقه بزرگ کتابخوانی نماز با محوریت کتاب «چهلچراغ نماز و خانواده»
ستاد اقامه نماز به منظور افزایش سرانه مطالعه در جامعه و ارتقاء سطح علم و آگاهی عمومی مردم نسبت به معارف و کارکرد‌های نماز، همه ساله می‌کوشد تا با معرفی و مطالعه کتب سودمند، زمینه ترویج و اشاعه فرهنگ نورانی نماز در جامعه از طریق کتابخوانی در جامعه گسترانده و فضای جامعه را با عطر نماز معطر و به نور نماز، منور گرداند.
در همین راستا مسابقه بزرگ کتابخوانی نماز با محوریت کتاب "چهلچراغ نماز و خانواده" تألیف حجت الإسلام و المسلمین سید جواد بهشتی برگزار خواهد شد.
این مسابقه از ۱۵ آذر تا ۱۲ بهمن سالجاری بصورت سراسری در همه استان‌های کشور برگزار خواهد شد.
مهلت شرکت در مسابقه گفت: مهلت تعیین شده برای مطالعه کتاب ۴۲ روز، از تاریخ ۱ دی تا ۱۲ بهمن تعیین شده است.
علاقه مندان می‌توانند در دو قالب شرکت کننده آزاد یا کارکنان دستگاه‌های اجرایی در این رویداد فرهنگی به صورت مجازی شرکت نمایند. بدین منظور سامانه جامع برنامه‌های فرهنگی و آموزشی ستاد (محراب) به نشانی https://mehr.namaz.ir در مدت تعیین شده برای شرکت کنندگان فعال خواهد بود.
لینک اطلاعات بیشتر و ثبت نام : https://mehr.namaz.ir
 
1400/9/22 دوشنبه
برگزاری سومین همایش ملی مجازی (تاریخ شفاهی دفاع مقدس)
سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس و پژوهشکده اسناد و کتابخانه ملی ایران در نظر دارد سومین همایش ملی مجازی (تاریخ شفاهی دفاع مقدس ) را با همکاری نهادهای پژوهشی، دانشگاهی، نظامی و سایر مراکز و موسسات در بهمن ماه سال جاری برگزار نماید.
علاقه مندان می توانند مقالات خود را در محورهای مبانی نظری و پیشینه تاریخ شفاهی دفاع مقدس، تاریخ شفاهی دفاع مقدس، ضرورت ها و فرصت ها، آسیب شناسی و موانع پیش روی تاریخ شفاهی دفاع مقدس و نیز سیاست گذاری و نقش سازمان های لشکری و کشوری در تاریخ شفاهی دفاع مقدس تا پایان آذرماه 1400 به دبیرخانه همایش به آدرس info@defadocs.ir ارسال نمایند.
 
1400/9/17 چهارشنبه
گفتگوی صمیمی فعالان فرهنگی و دانشجویی با هیات رییسه دانشگاه به مناسبت روز دانشجو
مراسم روز دانشجو با حضور هیات رییسه دانشگاه و جمعی از دبیران و اعضای تشکل های اسلامی، کانون های فرهنگی، انجمن های علمی، بسیج دانشجویی، شورای صنفی دانشجویان، هیات منتظران ظهور و سایر فعالان فرهنگی برگزار گردید. در این نشست صمیمی که در سالن سهید سردار سلیمانی و از ساعت ۱۱ برگزار شد معاون محترم دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری و ریاست محترم دانشگاه با تبریک روز دانشجو به اهمیت جایگاه و نقش دانشجویان در تحولات اخیر کشور اشاره کرده و انتظارات مقام معظم رهبری از دانشگاهیان را در ایجاد تحول و توسعه کشور مطرح کردند. سپس تعدادی از دانشجویان به بیان دیدگاه های خود در خصوص روز دانشجو و تصمیمات و برنامه های پژوهش، آموزشی، دانشجویی و فرهنگی پرداختند. سپس معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با تبریک روز دانشجو و لزوم خودباوری در دانشجویان از فعالیت ها و برنامه های فعالان فرهنگی در دو سال گذسته و علی رغم وجود بیماری کرونا تشکر و سپاسگزار ی کردند. در پایان پس از تقدیر از دبیران و فعالان فرهنگی و دانشجویی در مسجد دانشگاه و برگزاری نماز جماعت در مسجد دانشگاه، دانشجویان در کنار هیات رییسه دانشگاه ناهار صرف کردند.
روز ۱۶ آذر، روز دانشجوی عدالت‌خواه، استکبارستیز، ضداستبداد و یادآور جنبش دانشجویی دانشجویان مسلمان ایران توأم با عزت و افتخار است که راهبردهای خود را از مکتب تعالی بخش اسلام و مسیر امام حسین(ع) به ارث برده است. 
امروز مستکبران در جهت مقابله با آرمان های انقلاب اسلامی، دانشجویان و دانشمندان و نخبگان علمی و فرهنگی کشور را آماج بزرگترین توطئه های نرم افزاری قرار داده و ضمن وحشت از برافراشته شدن پرچم علم و فن آوری بومی و پررنگ کردن شعارهای اقتصاد مقاومتی در دانشگاه‌ها، برنامه ریزی های هدفمند‌ کرده و هزینه‌های سنگینی پرداخت می‌کنند.
 امید است با تکیه بر فرامین و بیانات مقام معظم رهبری و با تقویت روحیه ایثار و خودباوری، روز به روز توانایی های این نسل جوان، عدالتخواه و انقلابی در همه جنبه های علمی و عملی ارتقا یابد و با نگاه استکبار ستیزانه و تکیه بر توان داخلی، شاهد شکوه ایستادگی ملت مسلمان ایران در برابر زیاده خواهی های حکومت های سلطه گر و متخاصم باشیم . این روز عزیز که یکی از افتخارات ارزشمند ملت ایران است را به عموم دانشجویان کشور به ویژه دانشجویان دانشگاه ملایر، تبریک عرض نموده و آرزوی توفیق هر چه بیشتر این عزیزان را از درگاه باری تعالی داریم.
1400/9/15 دوشنبه
پیام تبریک دانشگاهیان دانشگاه ملایر به مناسبت روز دانشجو
16 آذر، روز دانشجو، دانشجوی سلطه ستیز، مومن و عدالتخواه مسلمان است. روز طلوع خودباوری فردی، ملی و دینی دانشجویان کشور در مقابل استعمار و استثمار تمامیت خواه و خودشیفته است. خودباوری زیربنای عظمت و اقتدار انسان ها، ملت ها و دولت ها و راه رسیدن به عزت، شرافت، پیشرفت و توسعه است. خودباوری در دانشگاه ها با شناخت توانمندیهای فردی، دینی، ملی و اجتماعی دانشگاهیان شکل می گیرد و با تبلور ارزش های وجودی فرهنگ ایرانی اسلامی و به فعلیت رساندن آرمان ها و شعارهای انقلاب، انگیزه و شوق فراوانی برای خودسازی و جامعه سازی فراهم می کند زیرا هدف خودسازی، شکوفا نمودن این توانایی ها و رسیدن به جایگاه شایسته انسان در آفرینش است. تا زمانی که نقش مهم خودباوری در زندگی دانش پژوهان و دانش جویان به طور کامل شناخته نشود، استقلال و وحدت ملی جامعه با خطر غفلت، رکود و رنگ باختگی مواجه خواهد گشت و زمینه وابستگی، ضعف و خودباختگی را در پی خواهد داشت. دانشجویانی که به خود باوری نرسیده اند خود را ناتوان تر از این می بینند که بر مشکلات فائق آیند و در مقابل نظام های سلطه احساس حقارت می کنند. خود کم بینی و خودباختگی زمینه بهره برداری از سرمایه ها و توانمندی های فردی، ملی و فرهنگی را از بین می برد. در مقابل وقتی استعدادها شکوفا شد و خودباوری علمی و اعتماد به نفس ملی به وجود آمد، «ما می‌توانیم» به عنوان اصلی‌ترین شعار ملت، از قوه به فعل تبدیل میشود.
موضوع مهم دیگری که دانشجویان عزیز در عصر حاضر بایستی در برنامه های خود به آن توجه کنند همدلی، همکاری و مشارکت با اساتید دانشگاه ها برای حل چالش های جامعه، دغدغه های بازار کار و آسیب های اجتماعی است. از مهمترین درس‌های حوزه کسب وکار و توسعه اقتصادی کشورها در دو دهه اخیر، نقش حیاتی نوآوری و کارآفرینی در مراکز تحقیقاتی و دانشگاه هاست. ایجاد ظرفیت‌های نوآوری، جایگاهی محوری در پویایی و رشد کشورهای موفق و در حال توسعه داشته است. ایجاد ارزش افزوده بالا در صنایع و ارتقای بهره وری آنها از مسیر نوآوری می گذرد تا به صحنه اقتصاد کلان کشورها وارد شود.. گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع به سوی اقتصاد دانش‌بنیان ضرورت پرداختن به تولید دانش و ارزش افزوده حاصل از آن در مقیاس ملی و به‌کارگیری آن در صنایع، کشاورزی و فعالیت‌های اقتصادی را ناگزیر می‌سازد. از این منظر، موفقیت اقتصادی در جهان امروز، به‌گونه‌ای فزاینده با بهره‌مندی از منابع دانش، نوآوری و فناوری گره خورده است. در همین راستا برنامه دانشگاه ها در حمایت از تعامل و همکاری دانشجویان و اساتید در سیاسگذاری، برنامه سازی فرهنگی، علمی، آموزشی و پژوهشی و با حمایت از نفوذ نوآوری در جامعه می تواند راهگشای توسعه کشور باشد. این برنامه حمایتی در چارچوب سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و به منظور استفاده از توان و تجربه دانشگاه ها در توسعه کسب‌وکارهای دانش بنیان و رسوخ فناوری و نوآوری در صنایع، کشاورزی و جامعه بایستی مورد توجه و هدف گذاری در برنامه هفتم توسعه کشور قرار گیرد.
ضمن تبریک این روز مهم در تاریخ تحلیل سیاسی ایران اسلامی، روز مقاومت و ایستادگی دانشجویان در برابر استعمار غرب و استبداد و دیکتاتوری، انتظار مقام معظم رهبری از جوانها و اساتید را یادآور می شویم. ایشان می فرمایند: " تولید علم کنید. به سراغ مرزهای دانش بروید. فکر کنید. کار کنید. با کار و تلاش می‌شود از مرزهایی که امروز دانش دارد، عبور کرد."
 به امید تحقق آرمان های انقلاب و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور با یاری خداوند بزرگ.
 
1400/9/5 جمعه
سی و دومین رویداد ایده پارک (مجازی)
1400/8/25 سه‌شنبه
سیزدهمین سالگرد شهدای گمنام دانشگاه ملایر برگزار شد
سیزدهمین سالگرد شهدای گمنام دانشگاه ملایر با حضور اساتید،کارکنان، دانشجویان در روز دوشنبه 24 آبان ماه  همزمان با سالروز وفات حضرت معصومه(س) در جوار حرم مطهر شهدای گمنام برگزار شد.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان ملایر حضرت حجه الاسلام برقراری که سخنران ویژه این برنامه بود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گمنام  و شهدای دفاع مقدس به بیان آزادمردی ، از خودگذشتگی و ایثار رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس پرداخت.
این مراسم با  مرثیه سرایی و روضه خوانی کربلایی حسین عبدلی در مدح و منقبت شهدا و حضرت معصومه(س) و با اقامه نماز ظهر و عصر به پایان رسید.
همایش ها و رویدادهابيشتر