پنجشنبه 9 بهمن 1399   04:44:57
1398/7/10 چهارشنبه
جهت مشاهده محتوا کلیک کنید
معاونت فرهنگی و اجتماعی
1388/12/18 سه‌شنبه

   حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی یکی از فعالترین حوزه ها در سطح دانشگاه است که تعیین کننده سیاستها، برنامه ریزی ها، اجرا و نظارت بر فعالیت های فرهنگی دانشگاه می‌باشد. بستر سازی جهت تسهیل فعالیت های علمی فرهنگی دانشجویان در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، علمی و سیاسی و ... دانشجویان با استفاده بهینه از امکانات موجود در بخش های مختلف از جمله وظایف این حوزه می باشد.

اخباربيشتر
1399/11/8 چهارشنبه
هشتمین نشست شورای معاونین فرهنگی منطقه چهار کشور در دانشگاه ملایر برگزار شد.
هشتمین نشست شورای معاونین فرهنگی منطقه چهار کشور در روز سه شنبه 7 بهمن ماه و با حضور معاونان فرهنگی، مدیران و کارشناسان دانشگاه های منطقه چهار در دانشگاه ملایر برگزار گردید.
در این نشست معاونان و مدیران و کارشناسان فرهنگی به تبادل نظر پرداختند و گزارش های فرهنگی دانشگاه ها ارائه گردید.
یکی از مصوبات مهم جلسه، هماهنگی و سازماندهی در برنامه های مشترک فرهنگی در حوزه های انجمن های علمی، کانون ها، تشکل های اسلامی و سایر بخش های فرهنگی است که می تواند به افزایش کمیت و کیفیت برنامه ها بی انجامد.
افزایش سطح مهارت کارشناسان در ارتقاء مفاهیم و محتوای فرهنگی در حوزه رسانه از جمله موارد مهم و قابل توجه مصوبات نشست بود.
1399/11/8 چهارشنبه
فراخوان ملی ایده و طرح داستان راوی
 بدینوسیله به اطلاع می رساند " طرح داستان راوی " با هدف معرفی دستاوردهای علمی و فرهنگی جهاد دانشگاهی و به منظور تولید اثر داستانی بلند از این دستاوردها، ویژه دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور آغاز به کار کرده است و در نخستین مرحله، شهید امیر مهرداد (دانشجوی نخبه ی دانشگاه صنعتی شریف و از پایه گذاران جهاد دانشگاهی ) محور این فراخوان قرار گرفته است تا پس از دریافت آثار، نگارش یک اثر داستانی بلند بر اساس ایده و طرح منتخب توسط دانشجویان آغاز گردد.

شماره تماس دبیرخانه: 02833366692
1399/11/7 سه‌شنبه
پویش هم کاشت و تفاهم نامه همکاری برای محیط زیست و دعوت دانشگاهیان
به اطلاع دانشگاهیان دانشگاه ملایر می رساند نظر به ضرورت اجتماعی سازی مقوله محیط زیست و توسعه فرهنگ کاشت و نگهداری نهال تفاهم نامه همکاری بین معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و نیز سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور منعقد گردیده است. در این راستا پویش ملی"هم کاشت" با محوریت مجموعه های دانشجویی همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در دانشگاه ملایر برگزار می گردد.صدور کارت همیار طبیعت برای دانشجویان و اعضای هیأت علمی در قالب سامانه ملی همیاران طبیعت، کاشت نهال و آموزش و ترویج دستورالعمل های فنی و اجرایی ارائه شده برای سازماندهی و هدایت و بکارگیری نیروهای مورد نیاز از جمله تعهدات این پویش ملی  است .
لذا علاقه مندان می توانند با همکاری در اجرای طرحها و برگزاری همایش ها و سمینارهای دانشجویی، مستند سازی های لازم را در این پویش ملی اجرا نموده و گام مهمی در همراه سازی اقشار مختلف جامعه از جمله هنرمندان، دانشمندان، سازمان  ها و شرکت ها برای ایجاد موج ملی و فراملی در زمینه محیط زیست و حفظ آب و خاک و هوا بردارند.
1399/10/30 سه‌شنبه
برگزاری مراسم شهادت حضرت زهرا (س) در دانشگاه
همزمان با سالروز شهادت حضرت صدیقه طاهره (س)، همراه با ارادتمندان اهل بیت در سراسر ایران اسلامی، آیین سوگواری در فضای مجازی ویژه اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه ملایر روز شنبه ۲۷ دی ماه از ساعت 19 توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی برگزار گردید.
در این مراسم که در فضای مجازی برگزار شد آقای دکتر سروش از اعضای محترم هیات علمی دانشگاه ملایر به ایراد سخنرانی پرداختند.
در ادامه، مراسم روضه خوانی و مدیحه سرایی توسط مداحان اهل بیت (س) انجام شد.
1399/10/27 شنبه
برگزاری جلسات هماهنگی با دبیران کانون های فرهنگی و مشاورین و دبیران انجمن های علمی
همزمان با سالروز شهادت سردار سلیمانی در روز 13 دی ماه جلسه هماهنگی و برنامه ریزی با حضور مسئول محترم دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، معاونت فرهنگی و اجتماعی، مدیر فرهنگی، کارشناسان و دبیران کانون های فرهنگی برگزار گردید و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید سلیمانی و تسلیت به مناسبت وفات حضرت آیت الله مصباح یزدی در خصوص تقویت برنامه های آینده کانون ها و برنامه ریزی محتوایی و کیفی در جشنواره فرهنگ، اندیشه و کارآفرینی در دانشگاه بحث و تبادل نظر شد. لازم به ذکر است جلسه هماهنگی با مشاورین و اساتید محترم انجمن های علمی هم، در روز شنبه 6 دی ماه 1399 در خصوص تقویت برنامه ریزی و سازماندهی انجمن های علمی و با حضور مشاورین محترم و دبیران گرامی انجمن های علمی برگزار و گفتگوهای سازنده و صمیمانه ای در این فضا انجام شده بود.
1399/10/27 شنبه
جشنواره تولیدات کلیپ، فیلم، مستند، شعر و داستان کوتاه کتاب ویژه کنگره شهدای دانشجوی استان همدان برگزار می‌شود.
به اطلاع علاقه مندان می رساند جشنواره تولیدات کلیپ، فیلم، مستند، شعر و داستان کوتاه کتاب ویژه کنگره شهدای دانشجوی استان همدان با مشارکت دانشگاه های مختلف استان و با محوریت دانشگاه ملایر و دانشگاه بوعلی سینا با محورهای ذیل برگزار می گردد.
- تبیین نقش انقلاب اسلامی ایران در دنیای امروز به عنوان الگوی ملت‌های مستضعف و مسلمان
- تبیین لزوم وحدت مسلمانان و حاکمان جهان اسلام جهت مقابله با جریانات ضد اسلام
- معرفی الگو مقاومت در مقابل استکبار جهانی به عنوان تنها راه سربلندی و نجات ملت‌های ستم دیده
- تبیین عملکرد حاکمان جبهه ظلم جهانی در برخورد با کشور‌ها و ملت‌های مسلمان در تاریخ معاصر
- برجسته نمودن نقشه شهدای جوان دانشجوی جهان اسلام
- برقراری ارتباط با دانشجویان فعال در جبهه مقاومت در کشور‌های مسلمان
- تحلیل دقیق از اوضاع منطقه غرب آسیا
- تحلیل نقش استکبار جهانی در تحولات منطقه و جهان اسلام
- تبیین نحوه پیدایش و عملکرد جریان التقاطی (داعش، النصره، ...)
-لزوم تقویت سنگر‌های دفاع در خارج از مرز‌های ایران اسلامی
- نقش بیبدلیل مدافعان حرم در ثبات امنیت در داخل کشور
- معرفی حماسه و دفاع دوران دفاع مقدس شهدای دانشجو به عنوان الگو
 معرفی کنگره شهدای دانشجو در شبکه‌های مجازی و با هدف ترویج و شناساندن اندیشه و مکتب شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی و معرفی الگو‌های رفتاری شهید دانشجو به مسلمانان و جوانان کشور‌های مسلمان برگزار می گردد.
لینک ثبت نام اولیه در جشنواره: http://farhangi.basu.ac.ir/kongere99
لینک ارسال آثار: http://farhangi.basu.ac.ir

آخرین فرصت ارسال آثار: تا ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
نکته: کلیپ، فیلم و مستند‌هایی که با گوشی تلفن همراه تهیه شده باشد، نیز قابل شرکت در جشنواره می‌باشد.
درصورت نیاز می‌توانید در ساعات اداری با کارشناسان مربوطه به شماره زیر تماس حاصل نمایید.
تلفن‌های دانشگاه:  ۹ الی ۳۸۳۸۱۶۰۱ -۰۸۱ داخلی:  ۳۵۰ - ۳۴۷
لینک ثبت نام و ارسال آثار (شعر و داستان کوتاه):
1399/10/27 شنبه
تلاش برای راه اندازی کارخانه نوآوری در دانشگاه ملایر
به اطلاع محققین، اساتید و دانشجویان علاقه مند در هسته های علمی - پژوهشی و انجمن های علمی می رساند دانشگاه ملایر پس از راه اندازی مرکز نواوری که توسط آقای دکتر ستاری معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری و در سفر استانی ادر سال جاری افتتاح گردید ، در تلاش برای راه اندازی یک کارخانه نوآوری است که با استقبال خوب دانشجویان، اساتید و پارک علم و فناوری مواجه شده و طی نامه ای از طرف معاون محترم امور اقتصادی استانداری، اقای پور مجاهد ، جهت افتتاح   به معاون محترم هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور ارسال و درخواست گردیده است. کارخانه های نوآوری محلی برای متولد شدن ایده‌ها، رشد و به بار نشستن خلاقیت نیروهای متخصص است. در این بستر، تمامی ابزارها و منابعی که برای کارآفرینی و رشد یک ایده نیاز هست، مانند: زیر ساخت‌ها، مربی و مشاورین خبره، سرمایه گذاران ریسک پذیر، خدمات دهندگان به استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و… وجود دارند. در واقع در این گونه کانون‌ها هر چیزی که لازم است تا یک ایده را تبدیل به یک کسب و کار کند، وجود دارد و مشاوران و مربی‌ها از ایده تا اجرا در کنار شما علاقه مندان و صاحبان ایده و کسب و کار خواهند بود.
از جمله عواملی که سبب به وجود آمدن کارخانه‌های نوآوری شده است، پیشرفت سریع فناوری و تکنولوژی در دنیای امروز است. به همین دلیل نیازهای جامعه ایجاب می‌کند تا مرکزی برای رشد ایده‌های امروزی پدید آید تا با استفاده از فناوری‌های روز دنیا و با به کارگیری خلاقیت متخصصان در زمینه‌های مختلف، به رفع مشکل و نیازهای جامعه بپردازد.
یکی دیگر از دلایلی که باعث تاسیس این گونه مکان‌ها شده است، افزایش تعداد جوانان تحصیلکرده، به خصوص در پنجاه سال اخیر می‌باشد. همین امر سبب شده تا کارشناسان و مسئولین این حوزه با هدف کارآفرینی، این مراکز را تشکیل دهند تا افراد تحصیل‌کرده در رشته‌های مختلف بتوانند درزمینه‌های مربوط به تخصص خود فعالیت داشته باشند و برای سایر افراد نیز کارآفرینی صورت گیرد.
این مراکز با هدف جذب ایده‌های خلاقانه و نوآوری‌ها پدید آمده‌اند و به دنبال عرضه یک محصول یا خدمت جدید در بازار هستند. در کارخانه‌های نوآوری، به صاحبین ایده کمک می‌کنند و با تامین بودجه، ارائه آموزش و سایر خدمات، ایده آن‌ها به مرحله اجرا می‌رسد. در ادامه بیان کرده‌ایم که مهم‌ترین اهداف کارخانه فناوری چیست :
ایجاد بستر مناسب برای بروز خلاقیت و رشد ایده‌های نو
حمایت از طرح‌های برتر محققان، دانشجویان و دانش آموزان
کمک به شکل گیری شرکت‌های دانش بنیان
افزایش تولید داخلی و کنار گذاشتن مونتاژ کاری
ایجاد زمینه مناسب برای کارآفرینی، اشتغال و تجاری سازی
برقراری ارتباط بین دانشگاه و صنعت
خروج از فرهنگ تک محوری و تولید در یک زمینه خاص و پرداختن به همه نیازهای جامعه
مزایایی که از راه اندازی کارخانه‌های فناوری حاصل گشته، غالبا شامل حال استارتاپ‌ها می‌شود. البته علاوه بر استارتاپ‌ها، مراکز رشد، شتابدهنده‌ها، سرمایه گذاران و ارائه دهندگان خدمات نیز از این مزایا بهره‌مند خواهند شد. مزایایی که این مراکز برای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا دارند عبارتند از:
ایجاد فضای کاری مناسب
زیرساخت‌های فنی
راهنمایی مربیان و اساتید مجرب
تامین نیروی انسانی مورد نیاز
تداوم هم افزایی و یادگیری پس از اتمام دوره‌های آموزشی
آشنایی با سرمایه گذاران و صندوق‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر
ایجاد فرصت‌های تبلیغاتی و برندینگ
ارائه خدمات رفاهی و بیمه
با توجه به اینکه  شهر ملایر به عنوان شهر جهانی مبل و منبت و شهر جهانی انگور نام گزاری شده است، امید است با ظرفیت های علمی و مهارتی جوانان و اساتید دانشگاه ملایر و شهرستان، بستر لازم برای امکان اجرای این ایده در شهر ملایر محقق گردد.
در این راستا یک دانشجوی کارآفرین می‌تواند با رشد ایده‌های خود، شغل مورد علاقه‌اش را راه اندازی کرده و از طرفی دیگر برای بسیاری از افراد نیز اشتغال‌زایی کند.  لذا اساسی‌ترین هدف کارخانه‌های نوآوری نیز در همین راستا شکل گرفته است.
1399/10/25 پنجشنبه
بارگزاری دوره آموزشی تفسیر سوره برائت و همچنین جلسات شرح و تفسیر منظومه فکری حضرت امام خمینی ره و جلسات پاسخ به شبهات دانشجوئی برای تعمیق مبانی اندیشه و گام دوم انقلاب اسلامی
به اطلاع دانشجویان گرامی و علاقه مندان می رساند که معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر جهت استفاده شما عزیزان از دوره های آموزش مجازی پاسخگویی به شبهات دانشجویی، تفسیر سوره برائت مقام معظم رهبری و همچنین جلسات شرح و تفسیر منظومه فکری حضرت امام خمینی ره که توسط حجت الاسلام والمسلمین بشیر گنبدی در حال تدریس و برگزاری است، اقدام به بارگزاری جلسات این سه دوره آموزشی در کانال و صفحات مجازی معاونت و سایت دانشگاه نموده است. لازم به ذکر است که این دوره ها با استقبال خوب دانشجویان همراه شده و امید است بتواند باعث ارتقاء سطح دانش و معارف دینی  عزیزان دانشجو گردیده و راهی برای ارتباط با اندیشه های مومنانه و دیدگاه های بلند امام خمینی ره، رهبر معظم انقلاب و مفاهیم دینی و قرآنی را فراهم آورد. علاقه مندان می توانند اطلاعات ( نام و نام خانوادگی- شماره دانشجویی_شماره تماس) خود را به دایرکت صفحه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر(m.Farhangi.malayeru@) به همراه نام دوره مورد نظر ارسال نموده تا دسترسی لازم جهت بهره برداری از دوره های درخواستی در سامانه (ال ام اس) دانشگاه بصورت رایگان فراهم گردد .
1399/10/24 چهارشنبه
برگزاری مسابقه بزرگ کتابخوانی با عنوان انقلاب فاطمی به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
 معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر  در نظر دارد  به مناسبت فرارسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) مسابقه بزرگ کتابخوانی  با عنوان انقلاب فاطمی از کتاب کشتی پهلو گرفته ویژه اساتید،کارکنان و دانشجویان دانشگاه ملایر برگزار نماید.
این مسابقه کتابخوانی بصورت مجازی و در تاریخ 20 بهمن ماه و در دهه فجر انقلاب اسلامی برگزاری می گردد.
علاقه مندان می توانند جهت اطلاع از جزئیات و ثبت نام به سایت دانشگاه ملایر و یا لینک زیر مراجعه نمایند.

سامانه ثبت نام
1399/10/21 یکشنبه
برگزاری جشنواره فرهنگ اندیشه و کار آفرینی برای اولین بار در دانشگاه ملایر
معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر در نظر دارد با هدف آماده سازی دانشجویان علاقمند به شرکت در جشنواره های ملی و بین المللی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و با رویکرد کارآفرینی و ایجاد روحیه همدلی و نشاط دانشجویان، "جشنواره فرهنگ، اندیشه و کار افرینی" دانشگاه ملایر را در هفته اول اسفند ماه برگزار نماید. این جشنواره با مشارکت همه فعالان و گروه ها و تشکل های دانشجوئی و فرهنگی دانشگاه و با ترکیبی از جشنواره "رویش" برای کانونها، جشنواره "حرکت" برای انجمنهای علمی و جشنواره تیتر برای نشریات، فضای مجازی  و رسانه برگزار خواهد شد.
ریاست این جشنواره با معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دبیر این جشنواره  با مدیر فرهنگی دانشگاه دکتر هدایتی و دبیر اجرایی بخش حرکت با اقای حسن زاده  و بخش رویش با سرکار خانم فرمهر و دبیر علمی با خانم دکتر موحدی و دبیر محتوایی با آقای سید علی میرشاهولد و دبیر محتوایی بخش دانشجویی با اقای امیر محمد رضایی خواهد بود. کارشناسان حوزه فرهنگی سرکار خانم دکتر ساریخانی، مهندس میثم خانجان و مهندس محمد مهری کازشناسان اجرایی این جشنواره خواهند بود.
علاقه مندان می توانند از طریق ارتباط با دبیرخانه جشنواره مذکور در دفتر مدیریت فرهنگی و کارشناسان اجرایی و دبیران مذکور با شرایط و ضوابط این برنامه فرهنگی آشنا شده و ارتباط برقرار نمایند.
مهلت ارسال آثار ۱دیماه تا ۲۲بهمن ماه ۹۹
اغاز جشنواره همزمان با ولادت حضرت علی هفته اول  اسفندماه۹۹ و مدت جشنواره ۷ روز می باشد.
فضای ارایه جشنواره کانال تلگرام و ایتا معاونت فرهنگی و اجتماعی، اینستا معاونت فرهنگی و اجتماعی، سامانه LMS و Adobe Connect دانشگاه‌ ملایر می باشد. قبلا از حضور گرم و پر نشاط همه عزیزان دانشجو استقبال و قدردانی می گردد .
 
همایش ها و رویدادهای فرهنگی