سه‌شنبه 16 خرداد 1402   19:23:09
جهت مشاهده محتوا کلیک کنید
پوشش دانشگاه
سه‌شنبه 17 خرداد 1390 پوشش در دانشگاههای جهان

دانشگاه کینگزویل تگزاس (آمریکا )

پوشش ووضع ظاهری

اعضاء هیئت علمی و کارکنان دانشگاه از اختیارات و مسئولیت هایی در زمینه صیانت و حفظ معیارهای پوشش و وضعیت  ظاهری دانشجو برخوردار می باشند. این قوانین، کلاسهای درس، آزمایشگاه ها]دفاتر وسایر قسمت هایی که حضور عمومی را می طلبد در بر می گیرد.

پوشش در محوطه دانشگاه

از دانشجویان انتظار می رود که به شیوه مناسبی لباس بپوشند و ظاهری آراسته، توأم با سلیقه و متناسب با موقعیت اجتماعی خود به نمایش بگذارند.

راهنمای کارکنان

ظاهر حرفه ای که یک کارمند به نمایش می گذارد از نوع پوشش وآرایش وی نشأت می گیرد. بسیار مهم است که به تناسب کاری که به فرد محول شده لباس بپوشد. از آنجا که قسمت های مختلف انتظارات متفاوتی از کارکنان خود دارند ناظر هر قسمت، مسئول تعیین معیارها ی مناسب برای بخش مربوط خود است. به کارکنان تأسیسات فیزیکی وافسران پلیس دانشگاه لباسهای یونیفرم یک شکل داده شده است و از آنان انتظار می رود همواره این لباس ها را بر تن داشته باشند. این از وظایف کارمندان است که لباس خود را تمیز آراسته و مرتب نگه دارند. آنان موظفند که پس از خاتمه استخدام خود یونیفرم را به دانشگاه عودت دهند.

مدل های عجیب وغریب وافراطی لباس که با سلامتی و یا کار دانشکده در تزاحم است مغایر با معیار مورد انتظار از قشر دانشجویان و دانشگاهیان تلقی شده و دانشجو را در معرض اقدامات تنبیهی و انضباطی قرار خواهد داد.

دانشگاه آتلانتیک فلوریدا (آمریکا)

ضوابط پوشش

ظاهر و ملزومات شخصی

کمربند: کمربند باید در تمام مدت همراه با شلوار، شلوارک و پیاهن هایی که پایه کمربند دارند استفاده شود. رنگ های مجاز عبارت است از سرمه ای،مشکی،قهوه ای وخاکی

زیور آلات :این گونه وسایل نباید منافاتی با سلامتی و ایمنی داشته باشند.

گوشواره ها : گوشواره ها و حلقه های گوش باید فقط جهت گوشها استفاده شوند، اندازه آنها باید مناسب بوده و جلب توجه نکنند.

موی سر :رنگ کردن مو به صورت غیر رطبیعی مجاز نیست.

خالکوبی : دانشجویان مجاز به نشان دادن خالکوبی های خود مادامیکه در پوشش دانشگاه هستند نمی باشد.

پیراهن :نوع پیراهن های بافت پولو که از سوی محل های خرید ویژه پیشنهاد شده  است. پیراهن های پشت باز یا نازک مجاز نمی باشند. دکمه روپوش ها باید به شکل منظم بسته شده باشند.استفاده از لباسهای مندرس و پاره و اقلام مشابه مجاز نمی باشند.

رنگ :آبی سفید یدست یا آبی سفید راه راه.

وضعیت ظاهری : لباس باید در تمام مدت اتو زده باشد، نباید تا بخورد، سائیده شده یا سوراخ داشته باشد.

شلوار، شلوارک، دامن : نوع : شلوار و شلوارک های متحد الشکل و دامن هایی که توسط محل های خرید ویژه پیشنهاد وعرضه شده است. رنگ : خاکستری یا سرمه ای

وضعیت ظاهری : شلوار نباید بالاتر از مچ پا (کوتاه) تا خورده،سائیده شده، یا سوراخ دار باشد. باید به صورت مناسب، اندازه مطمئن ومحکم با کمر بسته شده باشد. شلوار با جیب های اضافی ممنوع می باشد.

کفش : نوع : کفش جلو پشت بسته (کفش چرخدار، پابندها یا صندل ها مجاز نمی باشند.

وضعیت ظاهر: بند کفش ها باید گره زده باشد. هر دو لنگف کفش باید با هم همخوانی داشته و همرنگ باشد.

رنگ : آبی یا سفید. آرایش سر : برای موها می توان از دستمال سرهای گلدار، انواع کلاه و روسری ها استفاده شود.

عینک آفتابی : استفاده از عینک های آفتابی در داخل محوطه ممکن نمی باشد مگر به توصیه پزشک صورت گیرد.

پوشش های که رنگارنگ یا طرح دار بوده و هرگونه اشکال یا آرم هایی روی آن چاپ شده باشد ممنوع است.

دانشجویان دانشگاه فلوریدا ملزم به رعایت ضوابط پوشش می باشند.

دانشگاه آلاباما (آمریکا)

از هر دانشجویی انتظار می رود که بر حسب رشته تحصیلی خود لباس مناسب و حرفه ای بپوشد. هر رشته و گروه مطالعاتی،پوشش حرفه ای مربوط به خود را می طلبد.لباس های جین،تی شرت،و کفش های ورزشی، پوشش مناسبی نیستند. پوشش مناسب برای تمرینات ورزشی در آموزش سلامت شلوارک ها وتی شرت های مرتب لباس مناسب دویدن،گرمکن و کفش های ورزشی است.

واحدهای ورزشی

پوشش مناسب برای واحدهای ورزشی شلوارک های مشکی، شلوار دو یا شلوار گرمکن مشکی تی شرت سفید و کفش های ورزشی است.

لباس مناسب برای اردوهای مطالعاتی یا بازدیدها لباس های غیر رسمی کاری می باشند. جین،تی شرت وکفشهای کتانی لباسهای مناسبی نیستند.

لباس مناسب برای فعالیتهای ورزشی، شلوارک یا شلوار مشکی، لباس مخصوص دویدن یا گرمکن مشکی، تی شرت سفید وکفش کتانی است. دانشجویانی که در ارزیابی ها و تمرین های بدنی شرکت خواهند نمود باید لباس تمرین مناسب برای هر فعالیتی بپوشند. جین،بوت، یا کلاه نباید پوشیده شود. لباس نامناسب باعث غیبت می شود زیرا از دانشجویانی که پوشش نا مناسب دارند خواسته می شود که کلاس را ترک کند.

دانشگاه ایالتی لویزیانا (آمریکا)

مرکز علوم سلامت شروپورت

دستور العمل پوشش در بیمارستان دانشگاه

برچسب یا کارت مشخصات دانشگاه ایالتی لویزیانا در حین انجام وظیفه باید بر لباس رویی کارمند الصاق وقابل رؤیت باشد. به سر گذاشتن کلاه یا استفاده از دستمال سر گلدار وسایر تجهیزات نظیر گوشی، رادیو وغیره ممنوع است ؛مگر اینکه به عنوان بخشی از یونیفرم یا برای مقاصد امنیتی ضرورت داشته باشد. کفش های جلو باز به شرط عدم ممانعت با مقررات ایمنی وکنترل عفونت قابل پوشیدن است. پوشیدن کفش های بندی ممنوع است. آرایش،زیور آلات واستعمال عطریات نباید تأم با افرط بوده وموجب مزاحمت برای بیماران یا همکاران شود. استفاده از دگمه های جدید ومد روز، برچسب های حاوی شعار ممنوع است.

هیچگونه پیراهن بدون آستین (اندامی) مجاز نمی باشد. لباسهای رکابی ویقه باز ممنوع است. لباسهای نازک وبدن نما ممنوع است. هیچ نوع شلوارک و لباسهای کشی مجاز نمی باشند.

دانشگاه ویرجینیای جنوبی (آمریکا)

این دانشگاه آماده ارائه آموزش در محیط پایدار با استاندارهای افتخار آمیز است. دانشجویانی که به این دانشگاه می آیند موظفند با این قوانین زندگی کنند که شامل :

صداقت در رفتار فردی ودانشگاهی زندگی همراه با پرهیزکاری پرهیز از الکل،تنباکو، چای، قهوه وداروهای غیر مجاز احترام به حقوق دیگران رعایت قانون وسیاست های دانشگاه حفاظت از وسایل دانشگاه رعایت پوشش و استانداردهای دانشگاه سیاست خاص مطرح شده در قوانین عبارتنداز :

1)استانداردهای صداقت

2)استانداردهای تعهد

3)استانداردهای پوشش ولباس

نخستین قانون دانشگاه ویرجینیای جنوبی ((صداقت)) است. دانشجویان به دانشگاه می آیند تا نه تنها تفکر خود را بهبود بخشند، دانش کسب کنند ومهارتهایی که در زندگی به انسان کمک خواهد نمود  ؛ بیاموزند بلکه شخصیت آنها را نیز بسازد. دانشجویان باید در تمام امور دانشگاه و در تعامل با دیگران صادق باشند.ما به دنبال این نیستم که دیگران را فریب دهیم، دروغ بگوییم، دزدی کنیم یا شایعات مضر پراکنده کنیم.  سوء استفاده از کامپیوترهای دانشگاه شامل اینترنت و خدمات رسان ها که باعث نقض قوانین  فدرال و سوء استفاده از اطلاعات کنترل شده می شود، تجاوز به قوانین است و باعث تحریم وجریمه خواهد شد.

از دانشجویان انتظار می رود تا در تمام اوقات به نوعی لباس بپوشند که نشان دهنده عزت نفس آنها واحترام به دانشگاه باشد. پوشیدن یک پیراهن دکمه دار که داخل شلوار است یا یک پلوور با شلوار راحتی مناسب الزامی است. پوشیدن جوراب به همراه کفش ضرورت دارد کتانی یا صندل مناسب نیست. گردنبند غیر مناسب مجاز نیست. این حق امور اداری است که تشخیص دهد آیا لباس خاصی قابل قبول است یا خیر و دانشجویان را راجع به این تصمیم مطلع سازد.

معیارهای پوشش وآراستگی

پوشش وآراستگی مردان و زنان باید همیشه عفیف، آراسته وتمیز باشد. عفاف و نظافت فاکتورهای ارزشی مهمی هستند که مقام، مرتبه وشأن عقاید واصولمان را منعکس می کند.

از ورود دانشجو به کلاس در صورت پوشیدن لباس نامناسب جلوگیری می شود. دانشجویان با اصلاح سر و بلندی مو وناخن نامناسب اجازه حضور در کلاس یا هر گونه فعالیت دیگری را ندارند و همواره باید مرتب وتمیز باشند. تکرار نقض قانون پوشش ممکن است منجر به تنبیه انظباطی تعلیق یا اخراج شود. والدین راجع به هر یک از این مسائل مطلع خواهند شد و در صورت لزوم از آنه خواسته می شود برای ملاقات تشریف بیاورند.

دانشگاه استمپ فورد (بنگلادش)

ضوابط پوشش دانشجویان

لازم است هریک از دانشجویان به گونه ای محترمانه وشایسته لباس بپوشند تا از دانشجویان شایسته وپر افتخار دانشگاه استمپ فورد محسوب گردند. به دانشجویان اعلام می گردد تا طبق مقررات ذکر شده، در محوطه دانشگاه حضور پیدا کنند. همواره کارت شناسایی به لباس الصاق شده باشد. پوشیدن تی شرت یا زیر پیراهنی زنانه (پیراهن گشاد زنانه) و بی آستین مجاز نمی باشد. پوشیدن شلوارهای مندرس یا پاره و بریده شده پذیرفته نمی شود. پوشیدن شلوارک قابل قبول نمی باشد.پوشیدن دمپایی از نوع معمولی ممنوع است. استفاده از لباسهای تحریک آمیز (شهوت انگیز) و وسوسه انگیز ممنوع است.

دانشگاه ایالتی فلوریدا (آمریکا)

لبه پایینی پیراهن های مردانه آستین بلند و آستین کوتاه، باید همیشه داخل کمر شلوار گذاشته شود. اگر فرد بیش از یک پیراهن به تن داشته باشد تمام پیراهن ها باید یک رنگ با دکمه های بسته و تو زده باشند. پیراهن ها باید به اندازه کافی بلند باشند تا حداقل در هنگام فعالیت های معمول از قبیل نشستن بالا بردن دستها و غیره قسمت های توزده لباس ها از شلوار بیرون نیایند.  بار اول ثبت خواهد شد. بار دوم یک روز شنبه دانشجو بازداشت خواهد شد

بار سوم دوبار بازداشت خواهد شد از چهارمین مرتبه بع بعد و تمام دفعات بعدی یک روز اخراج از دانشکده یا حالت تعلیق و یا روش تأدیب دیگری که از سوی مسئول تعیین سطح معین نماید.

دانشگاه کالج رابرت (ترکیه)

از تمامی دانشجویان کالج رابرت انتظار می رود تا به ضوابط پوشش احترام بگذارند. دانشجویان باید در مناسبت های ملی،مراسم پرچم و در زمان حضور در دانشگاه بهترین لباس خود را بپوشند ؛ این مقررات لازم است در طول روز اردوهای علمی و در طول امتحانات آخر ترم رعایت گردد. استثنائات ضوابط پوشش تنها برای فعالیت های خاصی از سوی دانشکده منظور شده، فعالیت هایی که به جهت شرایط خاص آن، دانشجویان اجازه دارند بدون لباس  فرم (متحدالشکل) در آن حضور داشته باشند. دانشجویان باید پوششی تمیز،مرتب و عفیف داشته باشند، پوششی که باعث حواس پرتی خود اشخاص و مانع تمرکز بر روی دروس نشود. لباس ها نباید بیش  از حد تنگ یا گشاد باشد.

پوشش مجاز دانشجویان عبارتند از :

شلوارهای رسمی مشکی، سرمه ای، نوک مدادی، یا قهوه ای تیره برای پسران وبرای دختران دامن هایی با قد متوسط به رنگ های مشکی سرمه ای نوک مدادی و قهوه ای تیره پوشش مجاز دانشجویی محسوب می گردد. پیراهن های یقه دار تک رنگ با آستین کوتاه یا بلند مجاز نمی باشد. دگمه های پیراهن ها باید بسته باشد. پسران باید کراوات بزنند. یقه پیراهن ها باید بسته و کراوات بسیار مناسب و مرتب بسته شده باشد. همچنین در مورد دخترها لباس باید کاملا اندازه تن باشد. ژاکت های پشمی و بلند تنها باید در هوای سرد پوشیده شوند. سویت شرت قابل قبول نمی باشد. در مواردی که هوا بسیار گرم است، دانشجویان می توانند بلوزهای مارک پولو بر تن کنند.

نکات قابل توجه :

پسران باید کاملا تمیز اصلاح کنند، اندازه ی خط ریش آنها نباید از میانه ی گوش پایین تر بیاید. هیچ گونه کلاه وروسری مجاز نمی باشد. پیراهن مردانه راه راه کتتان جین وژاکت قابل قبول نمی باشد. هیچ گونه جواهر آلبات به جزء ساعت و یک جفت گوشواره البته برای خانم ها مجاز نمی باشد. موها باید تمیز ومرتب باشد. رنگ کردن مو قابل قبول نمی بتاشد.موی پسران باید کوتاه باشد. صندل ها، کفش های پاشنه بلند و کفش های ورزشی شبکه ای مجاز نمی باشد. پوشیدن جوراب الزامی است. آرایش کردن کجاز نیست. دانشجویان باید یونیفرمهای ورزشی  خود را تنها در کلاس ها و مسابقات ورزشی بپوشند. این بدین معنی است که آنها نمی توانند این لباس ها را در زمان حضور در خوابگاه و مراسم پرچم بپوشند. اگر دانشجویی نتواند پوششی مناسب در دانشکده داشته باشد، به خانه فرستاده می شود.

دانشکده سیدنی (استرالیا)

..... پاسخ های مثبت پاسخگویان، عمدتا به اقلام پوششی متداولی نظیر پیراهن مردانه کراوات، کفش وجوراب مرتبط می باشد.......پاسخ ها و دیدگاه های منفی عموما" در مورد اقلام پوششی غیر رسمی نظیر لباس های لی، لباس های اسکراب و کشی، کفش ها وکیف های ورزشی ابراز شده است........همچنین در مورد اقلام زنانه گوشواره های آویزان، مدل های زود گذر نظیر آرایش صورت و موی بلند بیان شده است......

دانشگاه آگسفورد (انگلیس)

مقررات مربوط به پوشش دانشگاهی

به معاون دانشگاه اختیار داده شده است تا تمام مقررات مربوط به لباس دانشگاهی را در آینده اجرا نماید.  فارغ التحصیلان دانشگاه باید لباس بلند، گشاد و روپوش های رنگی مصوب دانشگاه را بپوشند.  اعضای دانشگاه نیز لباس بلندی را می پوشند که معاون دانشگاه بعد از مشاوره ها و صلاحدید با رؤسای دانشکده ها، انجمن های دیگر و مؤسسات تصویب کرده اند.  افرادی که فارغ التحصیل دانشگاههای دیگر هستند و دارای مدرک آکسفورد می باشند باید لباس مناسبی با کد دانشگاهی بپوشند. تمام افراد باید لباس دانشگاهی بپوشند برای مثال : مردان باید از کت وشلوار تیره،پیراهن سفید ساده کراوات و جوراب استفاده کنند. زنان نیز باید دامن تیره یا شلوار ، بلوز سفید، کراوات سیاه، کفش سیاه ودر صورت نیاز یک کت تیره بپوشند.

ظاهر عمومی (وضعیت ظاهری کلی)

دانشجویان ترغیب می شوند تا در مراسم عمومی دانشگاه لباس های نامناسب پرهیز کنند. مردان باید ظاهر مناسب وتمیز داشته باشند. لباس باز وبدن نما نامناسب است. اندازۀ شلوارک ها باید تا زانو باشند. مو باید رنگ طبیعی داشته باشد و از مدل های افراطی پرهیز شود. خط ریش ها نباید بیش از اندازه بلند باشند بلکه باید مرتب کوتاه شده باشند.  ریش بزی، گوشواره و دیگر موارد مشابه غیر قابل پذیرش است. زنان نیز باید ظاهری آراسته و مناسب داشته باشند. لباس زنان نباید پشت باز یا بدون آستین، تنگ وبالای زانو باشد. اندازه لباس دامن وشلوارک باید تا زانو باشد.  مدل مو و آرایش باید تمیز، مرتب وبه دور از مدل های افراطی و رنگ های غیر متعارف باشد. همچنین خالکوبی مجاز نیست و در صورت وجود باید پوشیده باشد. برای همه پوشیدن کفش در محیط های عمومی الزامی است.  تمام افراد دانشگاه باید لباس دانشگاهی بپوشند برای مثال:  مردان باید کت وشلوار تیره پیراهم سفید ساده کراوات وجوراب استفاده کنند. زنان نیز باید دامن تیره یا شلوار بلوز سفید کراوات سیاه کفش سیاه ودر صورت نیاز یک کت تیره پبپوشند.

دانشگاه لومالیندا (آمریکا)

هدف از مقررات پوشش ارتقای سطح سلیقۀ پوشش حرفه ای وتخصصی است. امکان دارد که فردی علیرغم آنکه طبق مقررات پوشش لباس پوشیده است، با ظاهری نامرتب و غیر حرفه ای ظاهر شود، در چنین مواردی او به عنوان فردی تلقی خواهد شد که از ((روح قانون)) سرپیچی کرده است.  هنگامی که یک دانشجو یا یکی از اعضای هیئت علمی موردی از تخلف از معیارهای پوشش و وضع ظاهری را مشاهده کرد، باید موضوع را به معاون امور دانشجویی گزارش نماید.پس از انجام تحقیق وتفحص در مورد اتهام، معاون امور دانشجویی به منظور حل وفصل یا تصحیح رفتار، با دانشجو ملاقات می کند. در صورت عدم وصول به یک راه حل یا اصلاح مورد توافق طرفین، موضوع به کمیتۀ رفتار دانشجویی ارجاع خواهد شد و فرایند عادی و مقتضی را در کمیته مزبور طی خواهد کرد.   

دانشگاه بایلور (آمریکا)

پوشش و وضع ظاهری دانشجو

هدف دانشگاه، اجرای برنامه های آموزشی است و از دید دانشگاه اولویت این هدف کمتر از اهداف دیگر نیست. دانشگاه بر این باور است که این هدف چنان باید از سوی دانشجویان مورد احترام باشد که در لباس و وضع ظاهری آنان تجلی پیدا کند به ویژه در زمانی که دانشجو  در کلاس حضور می یابد یا در فعالیت های دیگر در محوطه دانشگاه مشغول به کار می شود. تخطی از قوانین، نظیر پوشیدن کفش های نامناسب برای حضور در کلاس، کافه تریا و دفاتر اداری دانشگاه و عدم رعایت تناسب لباس با زمان ومکان ممکن است دانشجو را در معرض اخراج یا سایر اقدامات تنبیهی قرار دهد. امید است که پیشنهادات صائب و معقول ((معاونت امور دانشجویی)) و مقامات مرتبط با وی در زمینه پوشش و وضع ظاهری دانشجویان مورد پذیرش آنان قرار گیرد. هر گونه تخطی از پذیرش این درخواست های معقول و منطقی ممکن است به ممانعت از ورود مجدد دانشجو به دانشگاه در ترم جاری یا سایر اقدامات انظباطی منجر شود.

نسخه قابل چاپ