سه‌شنبه 2 مرداد 1403   05:46:25
جهت مشاهده محتوا کلیک کنید
اخبار دانشگاهبيشتر
1403/3/6 یکشنبه بیان دستاوردهای دولت شهید رئیسی در حوزه آموزش عالی در مصاحبه رئیس دانشگاه ملایر با خبرگزاری ایسنا
رئیس دانشگاه ملایر اختصاص مالیات شرکت‌ها و کارخانجات به امور تحقیق و پژوهش را از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم خواند و تاکید کرد: براساس قانونی که در این دولت تصویب شد کارخانجات و شرکت‌های بخش خصوصی در صورتی‌ که منابعی را در دانشگاه‌ها سرمایه‌گذاری کنند، آزمایشگاه بسازند یا طرح تحقیقاتی تعریف کنند، نیازی به پرداخت مالیات ندارند.
دکتر ابراهیم محمدی منش در گفتگو با ایسنا، ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، خدمتگذار صادق و پر تلاش، خادم الرضا و همراهان وی در روز میلاد با سعادت امام رئوف اظهارکرد: امروز ایران اسلامی آنقدر غمگین و ماتم زده است که نوشتن از خدمات رئیس جمهور شهید و همراهانش بسیار دشوار است.
وی بازگشایی دانشگاه‌ها را نخستین اقدام دولت سیزدهم و شهید رئیسی در دوران خدمتش برشمرد و بیان کرد: یکی از اساسی‌ترین اقدامات در دوران کرونا تصمیم‌گیری برای بازگشایی دانشگاه به‌عنوان یک اقدام انقلابی و جهادی بود که به بهترین وضعیت به ثمر نشست و در این میان دانشگاه ملایر جزو دانشگاه‌های پیشرو در امر بازگشایی دانشگاه‌ها بود.

دولت شهید رئیسی مسیر حرکت دانشگاه‌ها را به سمت رفع نیازهای کشور و تحقیقات کاربردی سوق داد
دکتر محمدی منش راه اندازی معاونت فناوری در وزارت علوم را از دیگر اقدامات مهم دولت سیزدهم خواند و افزود: فعالیت اساتید دانشگاه‌ها عمدتاً بر مبنای انتشار فعالیت‌های پژوهشی به‌صورت مقاله شکل می‌گرفت که دولت شهید رئیسی مسیر حرکت دانشگاه‌ها را به سمت رفع نیازهای کشور و تحقیقات کاربردی سوق داد و نتایج این اقدامات سالهای آینده خود را نشان خواهد داد.
وی با بیان اینکه در کنار این اقدامات سامانه‌های دریافت نیازها و تحقیقات کاربردی فراهم شد، گفت: از دیگر اقداماتی که در حوزه دانشگاه‌ها شکل گرفت ساخت خوابگاه‌های متأهلی در دانشگاه‌ها بود که بر این اساس اعتبارات ویژه‌ای به وزارت علوم اختصاص یافت به گونه‌ای‌ که دانشگاه‌ها توانستند فعالیت‌های مرتبط با ساخت خوابگاه متأهلی را آغاز کنند.
محمدی منش با اشاره به اینکه در دانشگاه ملایر پروژه ۱۲ واحدی خوابگاه متاهلی ساخته و تکمیل شده و بزودی به بهره برداری می‌رسد، خاطرنشان کرد: مجوز ۲۰۰ واحد متأهلی و استادسرا نیز از هیات امنا اخذ شده است که کار ساخت آن به زودی آغاز خواهد شد.

رویکرد دولت به مدیرسازی در حوزه دانشگاه‌ها
رئیس دانشگاه ملایر اخذ مجوز استفاده از زمین‌های مازاد برای ساخت مسکن دانشگاهیان را از دیگر اقدامات دولت سیزدهم و رئیس جمهور شهید برشمرد و مطرح کرد: بسیاری از دانشگاه‌ها از این ظرفیت استفاده کردند البته در این زمینه دانشگاه ملایر چون زمین مازاد نداشت، نتوانست استفاده کند.
وی حمایت از وزیر علوم برای استفاده از نیروهای جوان را از دیگر اقدامات دولت سیزدهم دانست و تصریح کرد: وزارت علوم یکی از وزارت خانه‌هایی است که معاونان آن از جوان‌ترین نیروها هستند و رویکرد دولت به مدیرسازی در حوزه دانشگاه‌ها بوده است.
دکتر محمدی منش ادامه داد: بر این اساس دانشگاه ملایر هم از نیروهای جوان استفاده کرد و یکی از هیات رئیسه های جوان در دانشگاه ملایر شکل گرفته است. همچنین دو عضو هیات رئیسه دانشگاه ملایر به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان استان مرکزی و معاون پشتیبانی بنیاد ملی نخبگان منصوب شدند.
این مقام مسئول به جذب هزاران عضو هیات علمی جوان در دانشگاه‌ها در دولت سیزدهم اشاره و بیان کرد: در این میان دانشگاه ملایر هم مجوز جذب بیش از ۴۰ عضو هیات علمی را با اولویت جذب هیات علمی‌های جوان شهرستان ملایر اخذ کرده است که تعدادی از آنها شروع بکار کردند.
وی افزود: برای اولین بار بود که طول مدت جذب عضو هیات علمی بسیار کوتاه شد و به دانشگاه‌ها اجازه داده شد که به محض انتخاب بتوانند قرارداد استخدامی با اعضای هیئت علمی منعقد کنند و معطل فرآیندهای اداری پیچیده نشوند.
دکتر محمدی‌منش یکی دیگر از اقدامات دولت شهید رئیسی در دانشگاه‌ها را اختصاص اعتبارات مالی خوب به دانشگاه برای پرداخت حقوق و مزایا برشمرد به گونه‌ای که در حال حاضر دانشگاه ملایر هیچگونه بدهی حقوقی به اعضای هیات علمی و کارکنان ندارد این در حالی بود که در سالیان گذشته اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه از دو سال قبل نیز حق‌التدریس از دانشگاه‌ها طلب داشتند.

تکمیل پروژه‌های نیمه تمام؛ سیاست دولت آیت‌الله رئیسی
رئیس دانشگاه ملایر با اشاره به تکمیل پروژه‌های نیمه تمام به‌عنوان سیاست دولت آیت‌الله رئیسی در حوزه سفرهای استانی، گفت: در این راستا ۸۸ میلیارد تومان اعتبار به دانشگاه ملایر اختصاص یافت که بر اساس آن خوابگاه متاهلی ساخته شد، سالن جلسات همایش‌های دانشگاه در حال تکمیل نهایی است، دانشکده فنی و مهندسی در حال ساخت است و پروژه کتابخانه مرکزی که یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌های تعلیق شده بود و بیش از ۱۵ سال از زمان افتتاح آن گذشته و هنوز تکمیل نشده است، فعال شده و امیدواریم بتوانیم تا سال آینده آن را به بهره‌برداری برسانیم.
وی با بیان اینکه رئیس جمهور شهید در عرصه دانشجویان بین‌المللی نیز سیاست حمایت از دانشگاه را برعهده داشت، افزود: بر این اساس دانشگاه ملایر مجوز پذیرش دانشجویان خارجی را دریافت کرد و برای نخستین بار بعد از چندین سال توقف جذب دانشجوی خارجی، در حال حاضر فرایند جذب سه دانشجوی خارجی تکمیل شده است و از مهر ماه شروع به تحصیل می‌کنند.
رئیس دانشگاه ملایر سیاست جذب دانشجویان خارجی متاهل را نیز جز اولویت‌های دولت دانست و ابراز امیدواری کرد: سیاست‌های دولت بعد نیز بر این مبنا شکل گیرد و دانشگاه ملایر بتواند دانشجویان خارجی متاهل را پذیرش کند چرا که سیاست دانشگاه جذب بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی خارجی است و این امر بدون حمایت دولت تحقق پیدا نخواهد کرد.
دکتر محمدی منش در ادامه یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های رئیس جمهور شهید را تلاش و کوشش شبانه‌روزی وی خواند و گفت: ما لحظه‌ای سکون از شهید رئیسی طی دو سال گذشته ندیدیم؛ مرتب پیگیر مسائل بود.

اعتقاد رئیس جمهور شهید به استفاده از جوانان و اعتماد به آنها
وی اعتقاد رئیس جمهور شهید به استفاده از جوانان و اعتماد به آنها را از دیگر ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی در عرصه علمی و دانشگاهی دانست و گفت: معاون اجرایی رئیس جمهور یکی از جوان‌ترین اعضای هیئت دولت و از نیروهای فعال در هیات دولت است.
رئیس دانشگاه ملایر به توجه رئیس جمهور شهید به نظر کارشناسی در انجام کارها اشاره و خاطرنشان کرد: شهید آیت‌الله رئیسی وزارت علوم را وادار به تصمیم‌گیری بر اساس خرد جمعی کرده بود و وزیر علوم نیز در این راستا برای استفاده از ظرفیت تخصصی همه گروه‌ها تلاش می‌کرد.
دکتر محمدی منش رعایت تقوا، توجه به علم، تحقیق و پژوهش نیاز محور و دوری از سیاست‌زدگی را از اساسی‌ترین اقدامات دولت سیزدهم و دکتر رئیسی خواند که از منظر فکری مورد توجه وی قرار گرفته بود و یادآور شد: دانشجویان با تمرکز بر این سه ویژگی می‌توانند خود را برای اداره کشور آماده کنند.
رئیس دانشگاه ملایر با بیان اینکه دانشجویان با تقویت روحیه تلاش و کوشش و حضور در جمع مردم و مردمی بودن می‌توانند مسیر ماندنی شدن در تاریخ را ادامه دهند ،خاطرنشان کرد: دولت رئیسی تلاش کرد که به جوانان نشان دهد از ظرفیت و توانایی‌های آنها استفاده می‌شود و اگر خود را از نظر علمی و اجرایی آماده کنند به زودی مدیریت کشور به دست آنها سپرده خواهد شد.