سه‌شنبه 6 خرداد 1399   17:24:30
اخبار دانشگاهبيشتر
1399/3/4 يكشنبه
شهادت دکتر محمد طیبی، پزشک شهید راه سلامت
همکار ارجمند سرکار خانم دکتر طیبی
درگذشت پدر گرامیتان دکتر محمد طیبی پزشک شهید راه سلامت، را خدمت شما تسلیت عرض نموده و رحمت و غفران الهی برای آن مرحوم و طول عمر همراه با سلامت برای سایر بازماندگان محترم را از درگاه احدیت مسئلت داریم.
روابط عمومی و حوزه ریاست دانشگاه ملایر
1399/3/1 پنجشنبه
دانشگاهیان دانشگاه ملایر با صدور بیانیه ای به مناسبت روز جهانی قدس همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام نمودند.
« روز جهانی قدس روز فریاد و مقاومت امت اسلامی در مقابل سیاستهای تفرقه انگیز است» مقام معظم رهبری
۴۱ سال از روزی که امام خمینی (ره) در پیامی خطاب به مسلمانان ایران و جهان آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز قدس نامید و از آنان خواست تا برای کوتاه کردن دست دولت غاصب صهیونیستی از سرزمین اشغال شده قدس به هم بپیوندند، می گذرد. اینک با گذشت بیش از چهار دهه از نامگذاری روز قدس امسال اولین سالی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا مسلمانان نمی توانند دست در دست هم و با مشت های گره کرده در صحنه حضور یابند اما تبادل اندیشه مقاومت و وحدت و همدلی مسلمانان و اعلام انزجار و نفرت از آمریکا و رژیم صهیونیستی در جریان است و در فضای مجازی طنین انداز شده است.
دانشگاهیان دانشگاه ملایر همراه و همدل با آحاد ملت بزرگ ایران و متعهد به آرمان اسلام و امام، ضمن گرامیداشت شهدای مقاومت، به همه مسلمانان جهان می پیوندند و همبستگی خود را با مردم فلسطین اعلام می دارند و بر میثاق دوباره با اندیشه های ناب امام خمینی(ره) در دفاع از جبهه مقاومت و ملت مظلوم فلسطین تاکید می نمایند.
در این روز شاهد فرمایشات رهبر معظم انقلاب با امت جهان اسلام به صورت زنده خواهیم بود.
اساتید ،کارکنان و دانشجویان دانشگاه ملایر در کنار مردم شهید پرور شهرستان ملایر آماده شنیدن سخنان گهربار و فرامین نورانی ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای ( مدظله العالی) هستند.
( این سخنرانی به صورت زنده از شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی در روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان ساعت ۱۲ پخش می شود).

1399/2/18 پنجشنبه
اولین جلسه شورای سیاستگذاری جهانی شدن مبل و منبت شهرستان ملایر برگزار شد
اولین جلسه شورای سیاستگذاری جهانی شدن مبل و منبت شهرستان ملایر روز چهارشنبه مورخه 17 اردیبهشت در سالن جلسات ساختمان مرکزی با حضور برخی مسئولان دانشگاه و جمعی از فعالان اقتصادی حوزه مبل و منبت برگزار گردید.
در ابتدای جلسه دکتر سایوند رئیس دانشگاه ملایر با اشاره به جهانی شدن منبت ملایر از برگزاری چنین جلساتی در حوزه مبل و منبت ابراز خرسندی نموده و آمادگی دانشگاه ملایر در راستای ارتقای صنعت مبل و منبت شهرستان ملایر را اعلام نمود. ایشان در ادامه به معرفی دانشگاه ملایر و مجموعه اقدامات انجام شده در حوزه مبل و منبت پرداخت.
در ادامه جلسه دکتر قاسمی مسئول راه اندازی مرکز تحقیقات پیشرفته مبل و منبت دانشگاه ضمن ارائه گزارش مجموعه اقدامات انجام شده توسط مرکز تحقیقات مبل و منبت دانشگاه ملایر توضیحات کاملی در خصوص برگزاری نخستین جشنواره بین المللی برترین های مبل و منبت ملایر را ارائه نمود.
دکتر جوادی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف و فعال اقتصادی در حوزه صادرات سخنران بعدی جلسه بود. ایشان با اشاره به فضای تحقیقات در کشور آلمان به بیان ضرورت بکارگیری ظرفیت و پتانسیل های تحقیقاتی کشور در کنار استفاده از تکنولوژی کشورهای پیشرفته مثل آلمان پرداخت و در ادامه گزارشی از مجموعه اقدامات انجام شده در خصوص تاسیس انجمن تسهیل تحقیقات در ایران با همکاری جامعه متخصصان و دانشمندان ایرانی در کشور آلمان را ارائه داد. دکتر خدایاری با اشاره به مشکلات موجود در بخش صادرات آمادگی دانشگاه صنعتی شریف را جهت انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه ملایر اعلام نمود.
دکتر شعبانی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف نیز با بیان نقش و اهمیت صنعت مبلمان در ارزآوری کشور از مشکلات و ضعف های موجود در این زمینه گزارشی را ارائه و ادامه راهکارهایی را در جهت ارتقاء صنعت مبل و برندسازی آن بیان نمود.
مهندس پشت کوهی کارشناس حوزه روابط بین الملل از دیگر سخنرانان جلسه با بیان اینکه در بیست سال گذشته استراتژی دولت ها توسعه صنایع بزگ بوده به نقش و اهمیت صنایع کوچک و متوسط در تولید ناخالص ملی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نقش این صنایع در تولید حدود 93 درصد است در حالی که در کشور ما این مساله کاملا برعکس است. بنابراین امروزه ارزآوری بیشتر این صنایع احساس می شود و صنعت مبل و منبت ملایر نیز از این قاعده مستثنی نیست.
در ادامه جلسه مهندس کریمی رئیس هیات مدیره بازار مبل ملایر، مهندس جلیلی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ملایر و آقای میرزایی نماینده منبت کاران ملایر به بیان گزارشی از وضعیت موجود کارگاه های مبل و منبت شهرستان ملایر و مشکلات و معضلات موجود در حوزه مبل و منبت پرداختند.
جلسه با ارائه پیشنهادات و تمهیدات لازم از سوی حاضرین درخصوص حوزه های مختلف مبل و منبت به پایان رسید.
1399/2/15 دوشنبه
نشست صمیمانه رئیس دانشگاه و جمعی از کارکنان همزمان با هفته گرامیداشت مقام معلم
 روز شنبه 13 اردیبهشت جمعی از کارکنان با رئیس دانشگاه دیدار نموده و ضمن تبریک به ایشان، روز بزرگداشت مقام معلم را گرامی داشتند.
در  این نشست از تلاش ها و همکاری بی دریغ رئیس دانشگاه در تبدیل وضعیت تعداد 70 نفر از کارکنان قراردادی به پیمانی تقدیر گردید.
رئیس دانشگاه نیز ضمن تشکر از ایشان اظهار امیدواری نمود که دانشگاه با تلاش های بیشتر، اعضای هیات علمی و کارکنان کما فی السابق در راه ارتقاء دانشگاه گام بردارند.
1399/2/13 شنبه
پیام رئیس دانشگاه به مناسبت روز بزرگداشت مقام معلم

به نام خالق عشق و ایثار

یک پدر بخشنده آب و گل است          یک پدر روشنگر جان و دل است
لیک اگر پرسی کدامین برترین             آنکه دین آموزد و علم یقین

اساتید گرانقدر دانشگاه ملایر
 این اولین معلم آفرینش بعد از پروردگار عالم و آدم، پیامبر مهربانی ها محمد مصطفی(ص) بود که "الذی علم بالقلم علم الانسان مالم یعلم"، را به قلوب عاشق و مهربان انسان ها آموخت و مفتاح در خزائن را برایشان معنی نمود.
یاد، خاطره و اندیشه بزرگ معلم انقلاب، پیرو راستین پپامبر اکرم (ص)، استاد شهید دکتر مرتضی مطهری، اندیشمند بزرگ عالم اسلام و روز معلم را به همه اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ملایر و همه همکارانم در سراسر کشور تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
همه می دانیم در ماه های اخیر، پاندمی کووید 19 در فاصله کوتاهی به یک بحران جهانی در حوزه سلامت تبدیل شده و ابعاد و سطوح زندگی انسان را از نظر اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و حتی دانشگاهی دستخوش تحولات بسیاری نموده است.
به نظر می رسد که برای این نسل، آموزش باید ماهیتی متفاوت به خود گیرد تا با امکان برخورداری از برخی مهارت های انسانی و اجتماعی، آن ها را برای زندگی بسیار پر چالش دنیای کنونی آماده کند. تحول آموزش عالی به سوی ارائه آموزش هایی برای تربیت شهروندان در دنیایی در هم تنیده و تدریس مهارت های زندگی مانند خلاقیت و تفکر نقادانه، هوش هیجانی، انعطاف و انطباق، مهارت های شغلی و کار آفرینی، مقاومت، یادگیری مادام العمر، برقراری ارتباط برای حال و آینده منجر به تربیت افرادی مقاوم و خلاق در برابر رویدادها می شود که می توانند در بازار کار و تولید از فرصت های پیش رو کمال بهره و استفاده را ببرند. لذا حال و آینده آموزش عالی و دانشگاه ها نیازمند حضور اساتید آگاه و تسهیل گر است که به لزوم محتواسازی و مهارت آموزی با تکنیک و ابزار آموزش مجازی اشراف داشته و به خوبی می دانند باید جای خالی حضور فیزیکی خود و دانشجویان را در تعاملات و همکاری های دانشگاهی پر کرده و با کمک همین فناوری های دیجیتالی به رشد مهارت های ارتباطی و اجتماعی موثر فرزندان خود کمک کنند و بازتعریفی هوشمندانه و مسولانه برای رابطه کار و دانشگاه ارائه نمایند تا نقش واقعی خود را در جامعه و برای مردم نجیب و مومن این سرزمین بیش از پیش نشان دهند. لذا لزوم شکل گیری هسته های علمی و فکری دانشگاهیان در قالب یک مدیریت یکپارچه برای کشف موقعیت فعلی جامعه در بحران ها، اخذ تصمیمات متناسب با فرضیاتی پایبند به ارزش ها ی واقعی دانشگاه ها و گسترش و سرعت بخشی به هماهنگی و همکاری های هدفمند در مدیریت جهادی دانشگاه ها در عصر تحول پساکرونا، امری ضروری و هوشمندانه است.
آرزومندم ذات اقدس احدیت و خداوند گار علم و آدم، شما خوبان و فرزنگان عاشق را که درمسیر تحقق مکارم اخلاق و اهداف متعالی مکتب انسان ساز اسلام، از جان مایه می‌گذارید در کنف الطاف خاصه خویش قرار دهد .
 از صمیم قلب از کوشش خالصانه شما همکاران گرامی که در راستای هدایت و ارشاد فرزندان امید بخش و آینده آفرین این مرز و بوم، و ظایف خود را هنرمندانه انجام می دهید، تقدیر و تجلیل می‌نمایم . ضمن سپاس و قدردانی از شما همکاران ارجمند، در آستانه روز معلم و استاد، سلامتی و موفقیت روزافزونتان را از درگاه خداوند متعال خواستارم.
1399/2/6 شنبه
نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت

پرتاب ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران، دستاوردی بزرگ و تحولی نوین در عرصه فضایی برای ایران اسلامی خواهد بود.

ماهواره نور به عنوان نخستین ماهواره نظامی جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۳ اردیبهشت ماه از ماهواره بر ۳ مرحله‌ای قاصد از کویر مرکزی ایران توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موفقیت پرتاب و در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار گرفت.

1399/2/1 دوشنبه
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: ضرورت فعال نگاه داشتن، تشدید و توسعه فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها / تمرکز بر سازماندهی پژوهش‌های علمی و کاربردی در حوزه‌های مرتبط با کرونا

 دکتر منصور غلامی (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) در یادداشت صفحه اول سی ام فروردین 1399 روزنامه ایران با عنوان «آموزش عالی و بیماری کووید-۱۹»، بر ضرورت فعال نگاه داشتن و حتی تشدید و توسعه فعالیت ‌های پژوهشی دانشگاه‌ها به ویژه تمرکز بر سازماندهی پژوهش ‌های علمی و کاربردی در حوزه ‌های مرتبط با کرونا تاکید کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، متن کامل یادداشت دکتر غلامی به شرح زیر است:

در ماه ‌های پایانی سال ۱۳۹۸ کشور با بحران شیوع ویروس کرونای جدید (کووید ۱۹) مواجه شد که بنا به ماهیت خطرناک و سرایت بسیار سریع آن، ابعاد مختلف زندگی اجتماعی در همه جای جهان را به‌ طور جدی و بنیادین به ‌چالش کشید. در این میان از ابتدا مشخص بود که فعالیت دانشگاه‌ها به‌عنوان مکانی که تراکم بالای روابط چهره‌ به‌ چهره وجود دارد و نیز توجه به این واقعیت که زندگی تحصیلی محدود به صرف حضور در کلاس و فضاهای آموزشی نبوده، بلکه کل زندگی دانشجویان از جمله حضور در خوابگاه ‌های دانشجویی را هم شامل می‌ شود، تداوم فعالیت دانشگاه‌ها عملاً پتانسیل شیوع و آسیب دیدن دانشجویان و دانشگاهیان و به ‌طور کلی شیوع بیشتر بیماری در جامعه را بشدت افزایش می‌ دهد.

بنابراین طبیعی است که فعالیت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، نیازمند اتخاذ تمهیدات ویژه و فوری در مقیاس‌ های کلان و میانی بود، ضمن اینکه این موضوع محدود به نظام آموزش عالی کشور نبوده و در واقع همه سازمان‌ها و نهادها و ارگان ‌های کشور را شامل می ‌شد و در نتیجه تصمیم‌ گیری در خصوص آن هم محتاج نگاهی کلان و فراحوزه ‌ای بود.

بدین ترتیب نظام آموزش عالی با بررسی شرایط و امکانات موجود و با بهره ‌گیری از تجارب بین‌ المللی تصمیم گرفت همگام با سیاست‌ های دولت جمهوری اسلامی مبنی بر اجتناب از ایجاد وقفه در سامانه ‌های مختلف خدمات کشوری و با اولویت قرار دادن اطمینان از حفظ سلامتی و ایمنی دانشجویان و دانشگاهیان، ضمن رعایت کامل اصول و استانداردهای نظام بهداشت و درمان، نسبت به فعال نگاه داشتن حداکثری فعالیت‌ های آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اقدام نماید. به نحوی که شاهد کمترین آسیب، وقفه و کاستی در این خصوص باشیم.

در این راستا همگام با تجربه‌ ها و خط مشی ‌های در پیش گرفته شده توسط دانشگاه‌های پیشرفته و معتبر جهان، در حوزه آموزش استفاده از نظام آموزش مجازی به ‌عنوان جایگزین آموزش حضوری در شرایط پرمخاطره کنونی در دستور کار دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی قرار گرفت. بدیهی است که این مهم نیازمند اقدام سریع دانشگاه‌ها در ایجاد، تقویت و تغییر سیستم‌ها و زیرساخت‌ های مورد نیاز بوده و می ‌باشد که با فعالیت شبانه ‌روزی دانشگاه‌ها این امر کم‌ و بیش محقق شده و خوشبختانه تاکنون توانسته است بخش مهمی از اهداف فوق را محقق نماید. البته بدیهی است که تلاش ‌های دانشگاه‌ها برای رفع کاستی‌ها و نقایص موجود، تهیه و ارتقای زیرساخت‌ها و بهبود خدمات با جدیت ادامه خواهد داشت.

به هرحال بررسی‌ های میدانی اولیه نشان می ‌دهد که این اقدام نه تنها گام مهمی برای جلوگیری از اتلاف وقت، انرژی و زمان دانشجویان عزیز محسوب شده، بلکه ضمن رفع دل ‌نگرانی‌ها و ایجاد امنیت خاطر برای خانواده ‌های آنها، به حفظ پویایی، امید و انگیزه‌ های این قشر فرهیخته نیز منجر خواهد شد. از سوی دیگر اطمینان داریم پیگیری و تداوم این اقدامات منجر به توسعه و تقویت زیرساخت‌ های آموزش مجازی دانشگاه‌ها به‌عنوان نظام مکمل آموزش و ارتقای سطح کیفی فعالیت‌ های آموزشی از یک سو و افزایش آمادگی و تاب ‌آوری نظام آموزش عالی کشور در مواجهه با بحران‌ها و شرایط غیرقابل پیش‌ بینی خواهد شد.

در عین حال با اذعان به شرایط و الزامات متفاوت حوزه‌ های دانشی و رشته ‌های تحصیلی از یک سو و نیز متفاوت بودن شرایط و امکانات دانشجویان و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از سوی دیگر، طبیعتاً اجرا و برگزاری نیمسال تحصیلی جاری نیازمند انعطاف‌ پذیری بیشتر سیستم‌ها به ‌منظور تطبیق و سازگار شدن مقررات و شرایط با وضعیت موجود و نیز در نظر گرفتن تمهیدات و تسهیلات ویژه ‌ای برای جبران عقب ‌افتادگی‌ها و آسیب‌های وارده می‌ باشد که در این خصوص نیز اقدامات لازم در سطح وزارتخانه و دانشگاه‌ها با هدف تسهیل سازگاری بهینه دانشجویان با شرایط موجود صورت پذیرفته و خواهد پذیرفت.

در حوزه پژوهش نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با درک وظیفه و نقش خطیر دانشگاه‌ها در مبارزه ملی - جهانی با شرایط به وجود آمده تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا، ضمن فعال نگاه داشتن و حتی تشدید و توسعه فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها بویژه تمرکز بر سازماندهی پژوهش ‌های علمی و کاربردی در حوزه ‌های مرتبط با کرونا، از بهداشت و درمان گرفته تا صنایع راهبردی و نیز پیامدهای گسترده انسانی، اجتماعی و فرهنگی کرونا اقدام نموده است.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از همکاری و تلاش ‌های ارزنده خانواده بزرگ آموزش عالی کشور، بدیهی است تداوم این مسیر و عبور موفقیت ‌آمیز از دوره پرآشوب کرونا، نیازمند همدلی، همیاری و معاضدت هر چه بیشتر اعضای محترم هیأت علمی، دانشجویان عزیز، کارمندان و پرسنل فداکار آموزش عالی و تشکل‌های با نشاط و پرانرژی دانشجویی و دانشگاهی با یکدیگر می‌باشد. با آرزوی اینکه هر چه زودتر شاهد کنترل و مرتفع شدن شرایط اضطراری موجود و ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت کامل، ایمن و همراه با آرامش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی باشیم، امید می‌رود که در دوره پساکرونا، نظام آموزش عالی کشور با بهره‌ گیری از تجربه‌ های به وجود آمده در شرایط دشوار و پرچالش کنونی به سطحی والاتر و برتر از کیفیت، چابکی، تعادل یافتگی و تاب ‌آوری، دست‌ یافته باشد.

1399/1/27 چهارشنبه
موافقت شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد رشته علوم ورزشی و مهندسی صنایع مبلمان در مقطع کارشناسی و اجازه پذیرش دانشجو در رشته علوم و مهندسی باغبانی گرایش گیاهان دارویی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ملایر

شورای گسترش آموزش عالی مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته علوم ورزشی و مهندسی صنایع مبلمان را برای دانشگاه ملایر صادر نمود. شایان ذکر است مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم و مهندسی باغبانی گرایش گیاهان دارویی نیز صادر شده است. همچنین مکاتبات لازم جهت اخذ رشته های جدید در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با وزارت علوم انجام گرفته و امید است در آینده نزدیک مجوز ایجاد آن رشته ها نیز صادر گردد.

1399/1/27 چهارشنبه
با توجه به شیوع بیماری کووید 19 مرکز مشاوره دانشگاه ملایر اقدام به انجام مشاوره تلفنی رایگان برای دانشجویان گرامی و عموم مردم نموده است.

 احتراماً، به استحضار می رساند با توجه به شیوع بیماری کووید 19 مرکز مشاوره دانشگاه ملایر اقدام به انجام مشاوره تلفنی رایگان برای دانشجویان گرامی و عموم مردم نموده است.

 برنامه مشاورین دانشگاه ملایر به شرح ذیل می باشد.

برنامه هفتگی مشاوران جهت مشاوره تلفنی رایگان

1 خانم اسماعیلی: شنبه و یکشنبه     ۱۰ الی ۱۴          تلفن: 9031727544

 

2 خانم سرمیلی: دوشنبه                 ۱۰  الی ۱۴          تلفن:9185464034

 

3 آقای نوروزی: شنبه و یکشنبه          ۱۰ الی۱۲           تلفن: 9056618471

 

4 آقای سیاوشی: چهارشنبه              ۱۰ الی۱۴           تلفن: 9182006873

 

5 خانم عبدالقادری: سه شنبه            ۱۰الی۱۴            تلفن: 9905035966

 

6 خانم سرتیپی: چهارشنبه               ۱۰ الی۱۴           تلفن: 9904798103

 

 

همایش ها و رویدادهابيشتر
دستاوردهای دانشگاهبيشتر
دسترسی سریع
تماس با ما

1398/8/4 شنبه

نشانی:ملایر، کیلومتر 4 جاده ملایر-اراک کدپستی: 95863-65719

تلفن: 33339841-81-98

pr@malayeru.ac.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید